| Radaaa a întrebat:

Daca am 24 de ani si am doar 6 clase din cauza parintilor mei care nu m-au lasat sa continui deoarece suntem tigani, credeti ca mai pot face ceva ca sa pot sa muncesc si eu cinstit? Sau sa fac un curs ceva.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Chiar dacă ai numai șase clase și ești țigan, în bucățica asta de text ( cu două mici excepții, nesemnificative) ai scris foarte curat românește.
Sincere felicitări!
Cunosc, chiar de aici, de pe TPU, destui studenți sau chiar absolvenți de vreo facultate care scriu mult mai rău românește decît matale.
În rest, despre ceea ce te interesează, răspunsul lui „ DoarBogdan" mi se pare suficient de edificator.
Îți doresc mult succes!

| DeyCj a răspuns:

Da, se poatePoți face cursuri de calificare în orice domeniu, sau te poţi angaja în domenii cum e cel de construcții unde nu trebuie şcoală, doar să ştii face.

| sierra1 a răspuns:

"am 24 de ani si am decat 6 clase din cauza parintilor mei"

1 nu cred că DOAR părinții sunt de vină
2 de la 18 ani, TU decizi nu alții
3 puteai să te agajezi "cinstit" de vreo 5-6 ani, ai făcut-o?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți face multe. Mai întâi te adresezi la secția de învățâmănr din localitatea orașul zona unde locuiești și afli ce modalități sunt de a recupera studiile din școală, cu programe speciale, pentru adulți, căci ele există. Da, există în fiecare județ. O dată pe semestru sunt școli în județul tău care organizează cursuri numite - A doua șansă-. Astfel, suni, afli, te înscrii, participi și reușești să recuperezi. Bahtalo, romane!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur, poti sa faci ce vrei in viata. Exista de altfel si programul "A doua sansa", pe care o sa il citez:

"Programul A doua şansă se adresează adolescenţilor, tinerilor, adulţilor, proveniţi din medii sociale diverse şi cu vârste variate, care nu au urmat sau nu au finalizat învăţământul primar și gimnazial.

Programul oferă acestor categorii de persoane posibilitatea continuării şi finalizării învățământului obligatoriu fără a fi nevoite să-şi întrerupă eventualele activităţi profesionale sau familiale în care sunt angrenate."
Vezi scolile din judetul tau cu aceasta programa.

Pe langa asta, daca vrei sa inveti ceva, indiferent de domeniu... internetul este plin de asa ceva, poti oricand sa te dezvolti profesional, avem acces la (aproape) orice informatie dorim, care ar putea fi aflata de pe internet, se pot face multe cursuri acreditate.
Este adevarat ca pentru a te angaja iti trebuie anumite "diplome" sa le zicem asa, dar daca te pricepi la ceea ce faci sau daca incepi sa te dezvolti pe un anumit domeniu, sigur o sa iasa ceva bine din asta.

Desigur ca... un curs nu poate recupera totul, de asta trebuie sa incepi chiar in clipa asta cu orice, iar o informatie duce la alta si asa mai departe, din putin in mare. Poti sa faci asta.

Indiferent ce o sa faci, eu iti urez mult succes! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Poti sa te bagi la fara frecvență sa iti termini scoala sau sa faci cursuri de calificate.Dar indicată e scoala.

| RKBlue a răspuns:

Da.
Programul "A doua sansa",cum a zis DoarBogdan,te poate ajuta.
Incearca sa faci de toate.
Adica?
Ia carti de la biblioteca si citeste.(ce subiect iti place)
Incearca sa iti dezvolti abililtatea de a vorbi frumos(adica,ca la carte,caci foarte multi,cu studii sau fara,fac destule greseli si in vorbire). Invata a argumentezi opiniile.
Astea ajuta la o impresie buna,care te poate ajuta si ea destul.
Cautati un domeniu care te intereseaza(probabil va dura ceva) si incearca sa te axezi pe el.
Ramai departe de probleme,anturaje negative,etc.
Daca stai intr-un oras mare sau aproape de unul,iti poate fi mai usor sa ai acces si la diferite cursuri, locuri, etc in care sa muncesti, inveti, etc. Daca nu, ar fi mai bine(daca poti)sa te muti intr-un oras mare.