| yo_7132 a întrebat:

Daca am intrat la un profil de mate info la ce dau teze? ...si ce sa face la informatica >:"?

12 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Informatica e un fel de matematica, adica faci un program care sa rezolve diverse probleme la mate.

| monstrulet a răspuns:

Informatica de liceu e mult mai usoara decat matematica, e practic ca matematica de clasa 3a...
Trebuie doar sa fii atent... si sa ai noroc de un prof bun. Daca nu, poti lucra singur acasa, pe calc.
In clasa 9a o sa faceti pseudocod...adica e cod dar nu e...un fel de c++ mai zbarcit, o sa scrieti doar pe foaie, nu aveti treaba cu calc.
Intra 10 si 11 o sa faceti c++, va invata cei aia c++, si eventual cum sa treceti din pseudocod in cod c++ (daca nu va dati seama singuri).
Iar intra 12, baze de date.
Cel mai mult depinde de prof... el poate sa te faca sa urasti o materie sau sa-ti placa, asta daca n-ai mai avut treaba cu asa ceva inaintehappy

| monstrulet a răspuns:

@Miky inseamna ca nu mai tin minte bine.
Oricum nu faci mare lucru intra 9a. Din a 10a incepe c++ mai serios.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Mate, romana, informatica si la alegere dintre biologie, chimie sau fizica. la informatica se face pascal sau c++.

| loricel a răspuns:

Dai tema la mate, romana, informatica si biologie/chimie/fizica.Iti alegi o materie din ultimele trei.

| DeeDee007 a răspuns:

Si eu sunt tot la mate-info.am dat teza din matematica, informatica, lb romana si la biologie(ai de ales intre fizica-biologie-chimie).iar la informatica se fac algoritmi.nu pot saiti dau prea multe detalii pentru ca sincer nu ma prea pricep la asa ceva, nu i-am inteles.succes in noul an scolarhappy

| Miky a răspuns:

Si eu sunt al mate -info acum am trecuit in a 10 a si am dat teza la informatica (o urasc ) una practica si una scrisa, matematica, romana si am avut de ales intre biologie /chimi/fizica

la informatica o sa faci in pascal sau c++
eu fac in c++ la inceput mi s-a parut cam greu

uite iti dau un exemplu de problema de al informatica...
ex:Se sa un sir de numere din n numere sa se spuna cte numere pot forma palindroama(ex 77, 121, 55, 787)
rezolvare:
#include
void main()
{
int n, nr, c
coutn;
while(n>0) nr=n*10+n%10;
n=n/10;
c=c+1;
cout

| Miky a răspuns:

Polindroame*

imi pare fau dar eu am scris exemplu dar se pare ca cei de la TPU nu mau lasat sa public tot asa ca miau taiat din comentariu dar daca o sa ai nevoie de alutor da-mi un mesaj cu id tau

pa!

| Miky a răspuns:

@monstrulet nu-i adevarat ...pseudocod faci numai primele 2 luni si in c++ incepi dupa semestrul al II-lea

| shadybaby a răspuns:

Teze se dau la romana, matematica, informatica si la alegere biologie-chimie sau fizica. La informatica in fiecare an faci altceva, in clasa a 9-a se pun bazele limbajului pascal si programari destul de usoare, in clasa a 10 -a este mai greu. cel putin parerea mea, dar in general la informatica se face programare.

| movu a răspuns:

Uite asta e greseala multor tineri se duc pe profile unde nici nu au habar ce anume se face.cam greut profiul asta, nu vreau sa te sperii dar din an in an se complica.la informatica se face C++ unde trebuie sa intelegi de prima data, informatica e un fel de verisoara cu matematica.

| L_7749 a răspuns:

Tezele se dau la romana,matematica,informatica,eu am dat si la engleza dar asta difera de la un liceu la altu si la alegere chimie,biologie sau fizica, am vazut ca cineva a spus la informatica proba practica si scrisa-asta depinde de liceu si de profesor eu am dat doar scris, la informatica e destul de ok daca inveti am vazut ca cineva a zis ca se lucreaza in pascal.nu o sa mai lucrezi in pascal, de anul trecut se lucreaza doar in C++ nu e greu trebuie doar sa inveti, succes:*.