| 174 a întrebat:

Daca la Evaluarea Nationala la matematica nu am rezolvat ca in barem, dar am obtinut acelasi rezultat (pentru cine stie la Subiectul al III-lea punctul 1 subpunctul C:ala cu lungimea conturului covorului mi-a dat 8, 53

Răspuns Câştigător
| DorothyAnn a răspuns:

Rezolvarile din barem sunt pentru aia care nu au stiut sa rezolve ceva. Ei dau o rezolvare, dar fiind vorba de mate, pot fi multe rezolvari. Cat timp calculele si metoda au fost corecte vei primi punctajul.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă metoda aleasă de tine este CORECTĂ şi completă, atunci vei primi punctajul maxim ( chiar dacă nu ai folosit metoda din Barem )!

Toate cele bune.

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Pai o sa iti puncteze

| jupiter530 a răspuns:

Eu zic ca se puncteaza...Cat timp ai ajuns la rezultatul corect si nu ai scris aberatii totul e ok...

| rasalas9 a răspuns:

Orice metoda de rezolvare CORECTA prin care se ajunge la rezultatul dorit se puncteaza cu punctajul maxim corespunzator.

| Clara007 a răspuns:

Asa am facut si eu, adica am transformat radical din 3. Doar ca in loc de 1, 73, cat e radical din 3 am pus 1, 75 si mi-a dat 8, (6).Nu stiu daca o sa-mi depuncteze aici.Dar cum de ti-a dat 8, 53?

| Familistu a răspuns:

Pãi, nu prea cred cã ar fi o problemã (nu m-am uitat la barem), dar din câte stiu eu conteazã sã ai rezultatul bun alegând orice posibilitate de rezolvare atât timp cât e corectã