| Andreea1095 a întrebat:

Daca la "fagaduisem" am scris ca sinonim "promisesem", la rolul cratimei am scris ca ajuta la rostirea impreuna a doua cuvinte e bine iar la 3 am scris propozitia "In loc sa dea ordine, el ar trebui sa puna un os la munca".E bine? Perspectiva narativa era subiectiva nu? La motiv am scris motivul soarelui si al hartiilor dar am inteles ca nu e bine.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te pot ajuta prea mult ca eu sunt mai batran dar la sinonim este bine.
Rolul cratimei este:
- a rosti doua parti de vorbire diferite intr-o singura silaba;
- evitarea hiatului;
- marcarea absentei vocalei initiale/finale;
- la nivel prozodic, conserva ritmul si masura versurilor.
La celelalte nu stiu despre ce este vorba (contextul) si deci nu ma pronunt.

| almirock a răspuns:

Există barem pe edu.ro
Eu cred că e bine, mai puţin la motive.