| Xilin a întrebat:

Daca la o materie de la bac iau nota 7 de exemplu, dar eu vreau nota mai mare, pot s-o corectez? Adica pot da iar bacul anul viitor?
(Chiar nu stiu raspunsul, stiu sigur ca in alte tari se poate)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU există opţiunea de mărire a notei de la BAC sad

Doar dacă ai picat la una din probe, sau dacă media generală este mai mică de 6, atunci poţi să mai dai încă o dată BAC-ul ( în sesiunea din toamnă ).
Iar atunci se poate să mai dai examen ( încă o dată ) şi la materiile la care vrei să-ţi "măreşti" nota...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Odata ce ai promovat examenul de bac si ai o diploma( cu media de promovare inscrisa pe ea), examenul nu se mai poate repeta nici partial, nici integral.

p.s. Daca nu esti multumit de una din notele la probele scrise, dupa afisarea rezultatelor, ai posibilitatea legala de a contesta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti.