| Cristea_Stefan_1944 a întrebat:

Daca ma duc la un liceu de filologie pentru ca imi este frica de matematica mai pot sa ies ceva in domeniul IT
Ma refer daca ma duc la mate-info o sa pot sa intru mai usor la facultatea de cibernetica dar daca ma duc la filologie mai pot intra la facultatea de cibernetica?
Dar daca nu fac facultatea de cibernetica mai pot iesi ceva in IT daca o sa invat eu pe cont propriu limbaje de genul java,.net si altele?
O sa fiu platit la fel ca ceilalti daca nu fac acea facultate?
FUNDA+ Un multumesc mare

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O cariera in IT fara fundamentele de matematica e mai dificila. Facultatile de profil vor cere multa matematica de nivel M1 adica mate info.

De la filologie nu vei avea niciun fundament, nici in matematica nici in programare.

Diploma in final nu are mare relevanta ci cunostintele, insa e mult mai dificil pe cont propriu si fara matematica

| Zaygon a răspuns:

Mojaritatea facultatilor de profil care se respecta(fie ca e politehnica sau universiate) da examen de admitere din matematica m1 si unele mai dau si din fizica(politehnica Bucuresti - Automatica si Calculatoare).
Matematica te ajuta sa iti dezvolti gandirea, sa iei problemele pas cu pas si nu neaparat probleme de matematica ci problemele din viata reala. Fara un fundament solid n-ai ce cauta in IT(indiferent daca termini programare sau inginerie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te bagi la filo sunt foarte mici sansele sa intri la o facultate de domeniul IT. Si mie imi era frica de matematica pana sa incep sa iau ore, dar acum fizica ma sperie ingrozitor si pentru asta ma sacrific sa merg la mate-info pentru a urma facultatea dorita (stiinte economice). Iti spun sa te mai gandesti, ca poate dupa ce termini liceul la filo o sa regreti din cauza ca ai nevoie de matematica si nu vei stii la ce facultate sa mergi. Am o prietena care a fost la filo si a mers la finante-banci si a renuntat pentru ca nu se descurca si acum e la ceva legat de turism. Tu stii ce e mai bine. Bafta!