| anonim_4396 a întrebat:

Daca se spune " a te epila" ci nu "a te depila" de ce crema se numeste "crema depilatoare" si nu "crema epilatoare"?

Răspuns Câştigător
| caro2 a răspuns:

'Epilarea' nu este acelasi lucru cu 'depilarea'. Prima inseamna indepartarea parului de pe intreaga suprafata a corpului, definitiv, cu ajutorul laserului sau a electrolizei, iar cea de-a doua implica utilizarea metodelor temporare - ceara sau diverse aparate electrice; depilarea este ceea ce faci si in timpul barbieritului, de exemplu, si inseamna strict indepartarea parului de la suprafata pielii.

2 răspunsuri:
| Roua2001 a răspuns:

Nu prea ai sa gasesti asa ceva pe net. probabil ca are o parte din nume epilatoare deoarece este pentru epilat si "de" deoarece este de epilat.alta logica nu vad in numele ei.si nu prea conteaza atata timp cat isi face treabalaughing

funda?

| Puffulets a răspuns:

E corect si una si alta dar depinde. Unii spun " a te epila" unii "a te depila" nu e nici o diferenta. pe unele reme scrie intr-un fel pe altele in alt fel depinde de firma:d