| anonim_4396 a întrebat:

Daca v-ar da la testare nationala sa caracterizati un personaj dintr-un text studiat pe cine a'ti caracteriza?big grin imi puteti da si un exemplu. multumesc. fundita

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Calin (file din poveste) de Mihai Eminescu, Nunta Zamfirei de George Cosbuc, Mama lui Stefan cel Mare de Dimitrie Bolintineanu...habar nu am, daca acestea se mai invata in ziua de azi. Am dat exemplele acestea, pentru ca iubesc poezia, din proza, cred ca Vitoria Lipan din Baltagul, de Mihail Sadoveanu sau D-l Goe de I.L.Caragiale.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca asa scrii tu "ati", mai bine mai astepti cu Evaluarea Nationala, ca inca nu esti gata s-o sustii in mod onorabil.
In plus, la Evaluare nu se da niciodata caracterizarea unui personaj la alegere, din cauza manualelor alternative (Google it!)

| TeoPT a răspuns:

Goe (D-l Goe)
sau
Parintele Trandafir (Popa Tanda)

Bafta

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Alexandru Lapusneanu.