| ka2 a întrebat:

Dati bani la cersetori? (fie aurolaci, babute)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acum ceva vreme, mergeam cu tranvaiul. Un pusti jegos si zdrentuit, tirindu-se in cirja... cersea. Dupa ce ajunge in capatul din fata si opreste tanvaiul, il vad cum coboara si-si ia cirja la subtior, dupa care alearga printre masini spre trotuar. So... daca vad unu amarit ii dau un covrig (cind am si de obicei am), daca nu vrea covrigu, ce credeti ca-i dau? va las sa ghiciti happy

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De cele mai multe ori da. Si mi-am facut o regula: nu ma intereseaza ce fac cu ei, eu li-i dau, din clipa in care pleaca din mana mea si ajung in mana lor, sunt banii lor si fac ce vor cu ei.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Da. Unora le dau, pe alţii ii trimit să-şi caute de lucru...

| psiholoaga a răspuns:

Aproape niciodata. Ca sa se imbogateasca cine? Am fost martora unor faze cu cersetorii care isi tin banii in buzunar si in cutie sau in mana lasa 2 monezi sau o bancnota, ca sa creada lumea ca nu au, iar in buzunar, teancul de bancnote. Sau telefoane mobile de ultima generatie. Ca sa nu zic de cati bani or avea conducatorii din umbra...

mlm
| mlm a răspuns:

Da imi place sa-a ai ajut pe cei necajiti, la aurolaci nu prea dau bani, mai bine le dau ceva de mancare, decit sa-si cumpere mai stiu eu ce mai bine le dau eu ceva.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

NU.

Janina
| Janina a răspuns:

Inainte le dadeam mereu bani, insa odata am vazut cum un batran, caruia mereu ii dadeam bani, scoate un teanc de hartii din buzunar si le imparte cu tiganii. de atunci nu i-am mai dat nimic.
mai sunt la cost de strada, la semafoare fete, sarace care vand ziare, uneori cumpar si le las mai mult.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cateodata dawinking dar cateodata nu.Acum depinde daca am bani la mine in momentul respectivhappy

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Am mai facut si astfel de gesturi, desi sunt constient ca nu este tocmai cea mai buna solutie de a-i ajuta pe acesti oameni. Unii chiar nu vor ajutor, vor sa se situeze cu mult peste nivelul oamenilor obisnuiti. Asta fiind o "profesie" foarte profitabila. Ganditi-va ca un cersetor are un venit zilnic peste cel al unui muncitor.
Pentru Bro: Grea ghicitoarea talaughing Cat despre mana intinsa, de o buna bucata de vreme am adoptat si eu tactica ta.

| anonim a răspuns:

Depinde de starea pe care o am, insa niciodata la aurolaci sau tigani.

| kh1ss a răspuns:

Nu

| borsec a răspuns:

Nu prea dau bani, doar la batrani.

| gabrielutzu a răspuns:

Daca esti un adevarat crestin, nu esti tu in masura sa judeci daca sunt mafie sau nu, daca isi dosesc sau nu teancul de bancnute un buzunar.
DACA UN CRESTIN FACE O MILOSTENIE PENTRU HRISTOS O FACE, NU PENTRU OM.
Deci daca eu dau bani la cineva iar acela isi doseste sumele sub haina ca sa nu le vad si sa para ca nu are, nu pe mine vrea sa ma prosteasca, ci pe Dumnezeu, iar pe El nu prea are cum s-o faca...
Crestinul are datoria si obligatia de a fi milostiv si de a-si ajuta aproapele, nu de a-l judeca.

| Ben. a răspuns:

Sunt alti oameni care sunt amarati. dar au demnitate si muncesc pe nimica toata de cd rasare soarele si pana apune.nu castiga nici pe departe ce castiga canaliile contorsioniste si babele care se bat pentru un colt de strada mai central sau mai langa biserica.sistemul i-a bagat in fabrici si prin blocuri insalubre si cd nu au mai avut salariu s-au intors la tara unde se caznesc cum pot sa-si trimita copii la scoala.aia merita sa fie ajutati!

| selef a răspuns:

NU!!!

| DenissaDeea a răspuns:

Hmm nu prea, depinde si daca ma prinde sa am bani in buzunar cand imi cere, in momentul respectiv, in general prefer sa le cumpar si sa le dau ceva de mancare decat bani sa-ii vad in bar, cum mi sa mai intamplat sa le dau bani si sa vad in bar...

| gabimaris a răspuns:

Eu nu incurajez aceasta practica!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Buna
de fiecare data!
daca nu le dau, nu ma simt eu bine thinking

| Ella_6365 a răspuns:

Nu. obisnuiam sa dau, dar am vazut multi care si-au cumparat bautura pe acei bani. si o femeie cand a vrut sa-i dea cuiva o paine i-a zis ca ce-l umileste asa, lui sa-i dea bani. asa ca dupa fazele astea, pur si simplu nu mai dau.

| Căpşunăă a răspuns (pentru Ella_6365):

De ce il umileste cand el de fapt cica "cerseste pentru o paine"?

| Uana_5406 a răspuns:

Batranilor le dau, dar puradeii sunt trimisi de incompetentii aia de parinti la cersit. Cat despre aurolaci... in niciun caz.

| ghem a răspuns:

Obisnuiamsa dau bani, dar dupa ce mi s aintamplat in 2007...imi "aleg" cu grija persoanele care cersesc. veneam spre casa si mai aveam in buzunar exact 14 mii de lei vechi numai de o mie. ma trezesc in fata me cu un domn care de abia mai mergea, imbracat saracacios cu o plasa aproape rupta intr o mana si n alata mana avea o hartie si cu o privire care cerea ajutorul. < va rog frumos dati mi si mie cat aveti. o mie, 5 mii ca mi trebuie pentru o reteta la farmacie".si nu mai tin minte exact ce mai spunea dar oricum. apoi mi a aratat foaia din mana, era o reteta pentru ceva de stomac parca. si ii mai trebuiau exact 10 mii sapoata sa ia medicamentul respectiv. ok. amscos toti banii, de fapt tt maruntul pe cae l aveam si i l am dat lui. mi a multumit. parea foarte fercit ca nah. isi lua in sfarsit medicametul de care avea nevoie.
in fata mea la cativa pasi era chiar farmacia. stiind ca am facut un gest bun, am plecat spre casa... da nu stiu ce m a facu sa ma intorc sa ma uit dupa batranu ala... ...langa farmacie era si un magazinas dala mic.gen coltu blocului unde se gasesc bauturi alcoolice in sticle de plastic mici, sucuri eugenii etc... ei bine. batranelu respectiv tocmai iesea din magazin cu o sticla de votca in mana straight face
n ammai zis nimic. am plecat acasa... a doua zi... numai aveam nici un ban... nici pentru o guma...
desi sunt sanatosi ( sa zicem cat de cat. ca nu toti sunt invalizi sau au vreo boala din cauza careia nu ot munci) ei prefera sa cerseasca... nu e corect unii se chinuie 10-15 ore pe zi sa munceasca pe un salariu mediu pe economie iar altii iau banii intr o singura zi cat pe 2 luni minim .muncite de un om cinstit.

| maitreyi a răspuns:

Da intodeauna aproape

| mariazet45 a răspuns:

Se mai intampla sa dau la cei batrani sau chiar invalizi, desi la noi pana nu de mult era un invalid care cersea si era renumit in averea pe care o avea, spre batranete daca se intampla sa nu poti sa-i dai ceva vorbea foarte urat. Sant constienta ca nu ar trebui sa fac acest lucru dar sa stiti ca daca sunt oameni necajiti care nu are nimeni grija de ei.

| ICanLoveYou a răspuns:

Eu am dat de vreo 2 ori si de cand am auzit ca banii acestia ajung la mafie nu le mai dau dar daca dau dau un corn sau un lapte cand vin de la scoala

| dyanna a răspuns:

Acum cateva luni, eram cu tatal meu (care este factor postal) pe strada si au venit doi pusti la noi sa le dam bani. le-am dat. a doua zi, am fost cu tatal meu pe sector, iar el avea de dus o scrisoare la un magazin second-hand. cand am ajuns acolo, ce sa vezi?-pustii din ziua precedenta isi cumparau haine- si in ziua aia mi-am schimbat parerea despre cersetori. asta pana cand, plimbandu-ma pe strada, am vazut o batranica ce statea pe jos, langa bordura, cersand cu o icoana in mana. m-am oprit sa-i dau bani, cand, deodata se aude un telefon sunand: scoate baba un nokia 6288 si raspunde -deci am ramas masca la faza asta+ca nu i-am mai dat nici un ban...

| fany74 a răspuns:

Daca am le dau, nu sunt in masura sa ii judec!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata. dar de cand am auzit ca e o mafie si aici, nu. fac milostenii de alta natura, dar nu cu bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu prea.
De regulă sunt alte persoane în spatele lor care le iau banii.
Nu se merită pentru că cerșetorii sunt victime ale traficului de persoane.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dau, ca ce dau lui Hristos ii dau si nu omului din fata mea. In schimb daca vad copii chem politia sa-i salte.