| Andrei15_4746 a întrebat:

Dati-va cu parerea:
Sunt cls a 9 a profil bio-chimie sau stiintele naturii(cum vreti voi sa ii spuneti) si vreau sa va dati cu parerea despre:
Cum e sa ai noi colegi
Cum e sa ai noi profesori
Cum sunt materile la acest profil
Cum a fost prima voastra zii de liceu happy
Cum a fost sa fiti boboci? happy si ce mai vreti voi sa adaugati mersi funda+ vot happy

Răspuns Câştigător
| gabriella85 a răspuns:

Hehehe! pai hai sa incep cu inceputul:
si eu am fost la profil bio-chimie sau stiintele naturii(cum vreiti voi sa ii spunetilaughingsi a fost super ok:am avut niste super colegi cu, care mai tin si acum legatura dupa 7 ani,unii sunt prin dubai,altii prin Italia, germaia, suedia si altii prin tara; materia care era de groaza era FIZICA(aveam si note de 2) si blestemata de matematica! in fine una peste alta a fost bine,faceam numai tampenii,noroc cu diriga (profa de chimie)ca era de gasca si ne scotea din tot felul de rahatihappyprima zi de scoala a fost una lunga si lipsita de noima,ne-au fost prezentati profesorii,diriginta,clasa si in sfarsit colegii.mi-aduc aminte cu drag de anii de liceu:unul din colegi a pitit un telefon dupa tabla la ora de romana si altul a sunat pe acel telefon,a inceput sa cante privighetorilelaughing)))))))profa de romana:MOOOOAAAMAA, ce frumos canta pasarile, dar de unde se aude?(afara ningea si era 2 grade cu minushappy,toti eram sub banci tinandu-ne tare vezicile ca sa nu udam parchetulhappy. astea si muuulte altele, asta intr-un alt episod, stai linistit te vei acomoda fff repede.

2 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Buna, si eu sunt la acelasi profil in clasa a XI-a acum.
1. Te adaptezi la noii colegi. Depinde si daca esti la liceu cu fite sau nu. Eu nu am fitosi prea mult in clasa.
2. La mine a fost o schimbare cam dura la profi, pentru ca cei din liceu sunt mai duri, mai exigenti decat cei din generala[repet: la mine in liceu]
3. Materia e foarte echilibrata, e profilul cel mai echilibrat. Faci toate materiile, nu se axeaza doar pe o singura chestie[de exemplu la filo, nu mai faci mate intr-a 12-a sau faci doar o ora]. Materia nu e nici grea, bine daca mai si inveti.
4. Prima zi de liceu a inceput prost, pentru ca noi stiam ca diriga pe care o avem acum e"rea si a dracu" dar s-a dovedit a fi pe dos. A fost o zi normala pentru mine
5. Nimeni nu s-a legat de mine ca eram boboaca, pentru ca la noi in liceu nu se practica "rasul de boboci". Si stau si intr-un oras micut, liceul si scoala de unde am venit eu sunt in aceeasi curte, asa ca e genul de loc unde toti se cunosc intre ei. A fost foarte ok.
Nu iti fa griji, si la tine va fi la felwinking

| Andreea028131 a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturii in clasa a 11-a. Prima zi de scoala a fost oarecum amuzantalaughing Eu si cu o prietena de-a mea ne-am pierdut de diriginta(de fapt nu am stat deloc langa ea la inceputlaughing)Si am ajuns in clasa cand toti erau deja acolo si m-am simtit cam aiurea sa intru asa...cu toti uitandu-se la mine. Deci un prim sfat ar fi sa te tii aproape de diriginta in prima zi, mai ales daca nu cunosti liceullaughing Cu colegii te vei obisnui repede. Mie mi-a luat cam o luna sa le invat numele la toti. Nu te astepta sa te intelegi cu toti bine, pentru ca e putin probabil sa se intamplewinking In legatura cu profesorii, nu e cine stie ce sa ai profi noi. Vor doar niste persoane noi. Materiile sunt frumoase, mai putin chimia. Mie nici acum nu imi place chimia(chgimia de a 9-a mi se pare ingrozitoare). Fizica de a 9-a e foarte naspa, dar din a 10-a a inceput sa-mi placa. Matematica imi place si am inceput sa am numai 10, desi in semestrul 1 din a 9-a nu ieseam din 8(deci nu te descuraja). Biologia e materia mea preferata. Adevarul e ca am si o profa foarte buna(e si diriga, dar ca diriginta nu e asa de grozava). Cum a fost sa fiu boboc... Ce pot sa zic? M-a mirat foarte tare sa vad ct tupeu aveau cei care au fost a 9-a cand eu eram a 10-a. Cand eu eram in clasa a 9-a, noi voiam sa fim cat mai invizibili, nicidecum sa iesim in evidenta. Dar se pare ca generatia se schimba de la an la an, si devine din ce in ce mai rea. Ce iti pot spune e sa ai grija sa nu intri in probleme cu cei mai mari, mai ales din primul an. Succes in clasa a 9-a si sper sa iti placa liceulwinking