| Allexutza09 a întrebat:

Dau fundita celui care raspunde mai rapid! Cum adica omonimia cuvantului a suna? (fundita)!

4 răspunsuri:
| EuTeIubescBa a răspuns:

Omonim = un cuvant care se scrie la fel si se pronunta altfel.

| AlexGabrielASC a răspuns:

A apela, a se auzi un zgomot. funda?

| georgianageorgiana a răspuns:

Pai iti dau niste expresii si sper sa iti dai seama.

a suna telefonul; a i suna cuiva ceasul mortii; a suna a gol; a suna pe cineva.Omonimul este un cuvânt care are aceeași formă și aceeași pronunție cu alt cuvânt sau cu alte cuvinte, de care diferă ca sens și ca origine.

| Leeeroy a răspuns:

Omonimul este un cuvânt care are aceeași formă și aceeași pronunție cu alt cuvânt sau cu alte cuvinte, de care diferă ca sens și ca origine.De exemplu:sare-substantiv(aliment)
sare-verb(a sari)

suna-1.Acest instrument suna frumos
2. Ceasul va suna in doua ore
Funda?