| Isabellpink a întrebat:

De ce copiii din ziua de azi nu mai au respect si sunt atat de redusi mintal? Majoritatea abia gandesc sad

Răspuns Câştigător
| AnnaDee a răspuns:

Buna!
Simplu! Pentru ca tot ce au în cap sunt desene, calculator, și alte chestii (știi tu). Aici sunt de vina și părintii, pentru ca, cică nu au timp... Acum copiii trăiesc în lumea lor în care domnește anarhia sau prostiile.
Sper ca te-am ajutat!

8 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Eu nu mă consider aşa redusă mintal.winking

| Gorillaz a răspuns:

Influente negative, din toate directiile, si nu inseamna cu toate acestea ca exista doar ei in Romania, mai sunt persoanele ca tine, ca mine, ca majoritatea celor de pe TPU big grin care, isi pun aceste intrebari, adica sunt net deferentiati de cei de care vorbim, e trist ca am ajuns asa... eu incerc sa "supravietuiesc" stand intr un grup cu oameni care nu sunt atat de redusi mintal

| mriuls a răspuns:

De ce te intereseaza? te consideri printre ei sau?

| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Vremurile s-au schimbat, copiii au acces la informatii la care cei de altadata nu aveau...si totul depinde de educatia facuta de parinti, respectiv cei 7 ani de acasahappy. Deci copiii nu sunt nerespectuosi si in niciun caz redusi mintal.Doar au nevoie de cineva care sa-i indrume spre calea cea bunahappy

| Isabellpink explică:

Julie draga cred ca te recunosti din descriere si nu, nu ma consider pentru ca am bunul simt inca si nu te voi jigniwinkingDar intrabarea mea a fost mai mult pentru a atrage atentia copiilor pentru ca si pe aici cred ca sunt multi copii care au cont. Deja nimeni nu ii mai poate conduce si ei vor fi oamenii de maine dar nu stiu ce o sa se ajunga de ei happy.Vad din ce in ce mai multe exemple negative de copii care nu stiu sa se exprime sau sa inteleaga esenta vietii.

| queerkulture a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna probabil, numai ca nimeni nu-si mai aminteste de ratatii generatilor trecute.
Asta e ca fraza aia pe care o tot aud "Muzica era mai buna inainte". O mare tampenie; si pe atunci majoritatea compozitiilor muzicale erau de rahat iar in timp lumea nu-si mai aminteste decat pe cele de calitate.

| belcatalin a răspuns:

Deoarece au prea multa libertate, au televizor, internet cu toate prostiile din lume, nu au responsabilitati(grija fata de scoala, ajutor la parinti in gospodarie, etc.)
Iar noi parintii nu reusim, sau nu vrem sa-i tinem mai din scurt, nu avem timp(sintem prea mult preocupati de ce va fi in ziua de miine)
Daca sintem parinti bogati, ne dorim ca, copii nostri sa aiba de toate fara a le cere ceva in schimb, iar ei(normal), si-o iau in cap.Si multe multe motive pot fi adaugate.
O zi buna tuturor.

| SkyFly a răspuns:

Salut! Foarte pertinenta intrebarea ta. De ce? Pentru ca azi, spre deosebire de ieri, spre deosebire de acum 5-6 ani, poate mai mult sau mai putin, copiii au telefon mobil (dotat cu calculator), au computer (conectat la internet), au play-station...Ce aveam noi inainte? Aveam hartie si creion pentru calcule, dictionar pentru cuvinte noi, atlas geografic, si aveam foarte multa imaginatie in a ne juca. In fiecare zi inventam un nou joc. Daca inainte vorbeam de copii chiar si despre cei de 16 ani, azi i-am jigni daca le-am spune asa. Copii sunt cei pana in 10 ani, poate nici atat.
Poate nu ai folosit bine termenul "redusi mintal", pentru ca are o semnificatie mai larga, insa da...majoritatea nu se obosesc sa mai gandeasca, dar nu e vina lor, asa au crescut, nu e vina lor ca au lucruri care inainte nu existau. Si sigur, nu trebuie sa generalizam asa ca nu vreau ca cineva sa se simta jignit de ceea ce am scris.
O zi frumoasa happy