| Geo14 a întrebat:

De ce credeti ca oralitatea populara este considerata "instrument in vederea picturii mediului rural"? Argumentati.

5 răspunsuri:
| Geo14 explică:

Nu am facut referire la tarani, eu stau la sat si sunt mandra ca sunt taranca si ce? Toti suntem egali in fata lui Dumnezeu.Citatul ala era spus de un anume Tudor Vianu.

| Geo14 explică:

Aveam nevoie de un raspuns clar.Multumesc oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai gheo da sini crez tu ca poati oglindi mai ghini mediu asta cum i zasitz voi, di la oras{ rural ma?}dicat unu traitor in mediu rispectiv? pai un taran sa oglindesti natural, prin vorba, port si activitati, nu trebui sa depuna efort. el este ca este.prin el insusi. el ai taranul.pamantul,copacul si animalul pi care-l ingrijasti.sa sconfunda cu toate astea deci el, omul esti un tablou intreg.nu poti sa vezi un taran, sa sa nu vezi satul, campul, turma etc. orasanul? un om intre alte mii. taranul? el este MARIA-SA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma gheo, santem egali in fata lui Dumnezeu. da in fata societatii tu nu vezi cum unii sunt mai egali decat ceilalti? eu sunt deamandoua.si taran si orasean.si pot sa-mi dau cu parerea despre cele conditii si cum se vede una prin prisma celeilalte.problema e; eu am argumentat si am raspuns intrebarii tale. tudor vianu de ce crde ca oralitatea este un instrument? e problema lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daialaughing