| salomeea_tox a întrebat:

De ce credeti ca tinerilor nu le place muzica simfonica?

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

La scoala se facea cate o de muzica pe saptamana atunci am invatat si am ascultata muzica simfonica desi eram cu muzica rock. Este foarte adevarat ca unii compozitori sunt greu de inteles dar recomand George Enescu cu Rapsdiile sale, apoi Beethoven sau Motzart si apoi tinerilor daca nu le place muzica simfonica, nu le place nici opera sau opereta, ce sa mai zic de balet. Sa ne gandim ca au viata inainte si vor descoperi si asa ceva.

cami
| cami a răspuns:

Cateodata, chiar imi face placere sa-l ascult pe Mozart sau Beetoven.
Ma lininisteste sufleteste.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ca pe muzica simfonica nu se poate da din buric! Nici juca poker pe dezbracate! Nici face streaptease!

Janina
| Janina a răspuns:

Mie imi place muzica simfonica, iar rockul simfonic e cel mai tare big grin

auran
| auran a răspuns:

Pt ca nimeni nu le-a insuflat o astfel de cultura (muzicala) si la cat de neastamparati sunt, nici nu se pune problema
pe de alta parte, nu toata muzica simfonica este digerabila - este acelasi lucru ca si cu celalalt tip de muzica iti poti cumpara un album de muzica dar, nu inseamna ca iti plac toate melodiile (gresesc?!)

| Ben. a răspuns:

Fiindca le place ceva mai dinamic-.

| dulshe a răspuns:

Pt k tinerii din ziua de azi, au descoperit alt tip de muzica, una in care te face mai fericit, mai trist, cu chef de dansat, fiecare cu gusturile lui

prfml
| prfml a răspuns:

Este o muzica linistitoare iar tinerii sunt mai activi, energici si chiar asa le place sa fie.

| rouaroxa a răspuns:

Tinerii de azi nu mai au timp sa simta

| ingrijitoare a răspuns:

E prea grea si nu o inteleg. Te cam adoarme.

| mary05 a răspuns:

Pentru ca generatiile care au crescut cu un anumit gen de muzica o prefera si o vor prefera pe aceea cu care s-au obisnuit.In general, o anumita perioada istorica a fost reprezentata de un anumit tip de muzica eventual legata si de un anumit spatiu cultural, lingvistic.