| Swabia a întrebat:

De ce dacă udăm frunzele unei plante în zile însorite pe frunze rămân pete brune?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Picatura de apa de pe frunza, se comporta la lumina solara directa ca o lupa. Deci, iti dai seama ca lumina focalizata poate distruge local tesutul vegetal, tesut care moare daca expunerea la soare a frunzei umede este prelungita.

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Plantele se uda dimineata devreme sau seara tarziu.

| selef a răspuns:

Picatura de apa se transforma intr-o mini lupa care arde locul de sub pictura pana cand se evapora.

| valsulnorilor a răspuns:

Razele solare sunt mult mai atrase de pa de cat de frunzele uscate si atunci zona respectiva se infierbanta. E acelasi lucru ca la om. Te bronzezi mai repede cand pielea e uda de cat atunci cand este uscata.

| clara a răspuns:

Plantele trebuie udate doar dimineata devreme sau seara dupa ce soarele nu mai arde puternic; altfel se maneaza, sau mai rau: se ofilesc