| superpissy40 a întrebat:

De ce la clasele cu profil bilingv jumatate de clasa fac o ora de engleza,iar cealalta jumatate ramasa,in aceeasi ora, se duce la alta clasa? De ce nu fac toti engleza in acelasi timp? La mine in liceu este o clasa de filologie bilingv engleza si asa am auzit ca se procedeaza la clasa respectiva.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Asta se întâmplă pentru că acea clasă NU este compactă - nu are toţi elevii la "biling engleză"!

În cazul în care toţi elevii din clasă sunt la bilingv engleză, atunci TOATĂ clasa are acelaşi nr de ore de Engleză.
Dacă doar o jumătate de clasă este la bilingv engleză, atunci doar acea jumătate face mai multe ore de engleză ( şi unele materii în Engleză ), iar cealaltă jumătate face alte ore - de acolo împărţirea în 2 grupe...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In invatamantul liceal, cei care au fost admisi la bilingv engleza(au dat probele de verificare a cunostintelor de limba engleza!) studiaza anumite discipline, in exclusivitate, in limba engleza (de ex: geografia in clasa a 9-a, istoria in clasa a 10-a )

| SweetChildOAxls a răspuns:

Fiind clase de bilingv engleza, se specializeaza pe acest obiect. Aceasta impartire pe grupe se face pentru a spori eficienta orelor de curs. Astfel, profesorii se pot ocupa mult mai bine de fiecare elev in parte, fiind doar 15-16 intr-o grupa, fata de o clasa de 30 si ceva de elevi.