| georgianacas a întrebat:

DE CE NU TOTI OAMENI SUNT DARNICI?winking

Răspuns Câştigător
| gabrielutzu a răspuns:

Daca toti oamenii ar fi darnici si buni cu semenii lor atunci nu ar ma fi nevoie de a doua venire a Domnului asa cum este ea prezentata in Apocalipsa, ci insusi Pamantul ar fi fost transformat de Dumnezeu in Paradis.
Din pacate inca de la inceput omul a cautat sa fie "in contra" lui Dumnezeu si a binelui asta datorita mintii sale rebele si usor influentate de Satan.
Pana la urma totul tine de SUFLET... un om cu sufletul rau/materialist/egoist geaba se va bate cu pumnul in piept ce crestin este el, nu va putea insela pe toata lumea.

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Pentru ca nu au fost invatati sa daruiasca, nu au acest principiu.Mai degraba, cei mai multi sunt ahtiati dupa bani si avere; sunt orbi si indiferenti fata de cei nevoiasi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca unii sunt zgarciti, aduna doar pentru ei, sunt lacomi, nu se gandesc sa ajute si un necajit.

| Ben. a răspuns:

Pai crezi ca dc i-as da lui primul venit averea mea ar zice ca sunt filantrop? nu! ar zice

| Ben. a răspuns:

AR ZICE CA SUNT UN FRAIER. GOG. GIOVANI PAPINI

| cristi a răspuns:

Probabil pentru ca au fost obisnuiti doar sa primeascawinking

| nicp a răspuns:

Ca sunt egoisti. Fiecare e pentru el si familia lui.

| karina_6403 a răspuns:

Omul este prin definitie o fiinta rationala si egoista conform filosofului englez Hobbes. Prin opera sa principală, "Leviathan" (1651), Hobbes a devenit fondatorul filosofiei statale moderne. Dat fiind că în natură domneşte "războiul fiecăruia cu toţi ceilalţi"(homo homini lupus), oamenii încheie un contract social prin care transferă statului puterea şi competenţa.

Hobbes porneşte de la premiza că egoismul domină natura umană (omul pentru om este lup). De aici rezultă necesitatea apariţiei statului ca o creaţie artificială. Filozofia politică a lui Hobbes se mai ocupă şi de raportul stat (suveran) - individ (cetăţean), de notiunea şi rolul dreptului natural în societate şi de distincţia dintre drept (jus) şi lege (lex).

| alexam a răspuns:

Pentru ca majoritatea sunt chiar LACOMI! sad Azi la magazin o tipa mi-a dat punga ei pentru a-mi pune niste fructe cand a observat ca nu le gaseam din privire ( erau pozitionate aiurea ), si chiar mi s-a parut faina faza! Nu prea mai intalnesti oameni draguti, d-apoi darnici...

| darcalex a răspuns:

Pai pentru ca cea ce ne cere cineva poate e prea valoros sau ne trebuie urgent sau ca am primit-o de la cineva drag etc etc cate si mai cate din asteahappy

| jani a răspuns:

Daca am fi toti darnici...nu ar mai fi oameni saraci...cum se mai imogateste lumea daca nu ar fi cei saraci...de la care sa ia cei bogati... orice ar fi ...mereu saracul le trage pe toate...

| georgianacas explică:

ASA E IA ID MEU GEORGIANA_CAS

| bulgakov a răspuns:

Ca sunt zgarciti