| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii bogati sunt zgarciti si rai, iar oamenii saraci buni si darnici? De ce un sarac iti da si ultima bucata, iar un bogat mai degraba ti-ar lua-o?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Dar nu ne putem gandi,oare,ca cei bogati au ajuns astfel tocmai pentru ca sunt zgarciti_ca rai nu-s totdeauna-, iar ceilalti au ramas saraci fiindca prea au daruit(ca sa nu vorbim de bunatate, caci sunt si saraci rai)? Eu cred ca cei fericiti nu sunt nici saracii, nici bogatii, ci oamenii care sunt multumiti ca au exact atat cat le trebuie pentru a trai decent.

7 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Pentru ca oamenii bogati nu stiu ce inseamna sa tii de niste banuti de azi pe maine sad si sa te abtii de la multe bunatati doar ca sa aiba familia ta ce manca si ca sa ai cu ce plati taxele, impozitele si toate cele necesare tie sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca oamenii bogati odata ce au banii in mana nu le mai pasa de nimeni.
Din cauza banilor.Omul bogat nu se poate pune in pielea celui sarac sa vada cum e pentru ca i-ar fi lehamite sa vada cum se traieste in saracie.
Iar omul sarac, cum nu are conditii bune, incearca sa isi faca o viata mai buna, si de aceea oamenii saraci sunt buni si darnici iar oamenii bogati sunt rai si zgarciti.

| Geo17 a răspuns:

Ce tot indrugi tu acolo, e din povesti, dar ai si o particica de dreptate!

| LauraEU a răspuns:

Pentru ca saracii daca au ceva sunt fericiti si vreau sa imparta cu toata lumea pentru ca ei stiu cum e sa nu ai.dar bogatii uita de unde au plecat

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Nu putem judeca. Multi milionari, atunci cand erua copii au avut probleme financiare, iar atunci si-au propus sa se imbogateasca. Exista si oameni saraci, zgarciti. Dar in acelasi timp exista si oameni bogati, si buni. Nu este vina ta daca te nasti sarac, dar este vina ta daca mori sarac. Unii oameni bogati au impresia ca EI au nevoie de si mai multi bani, dar nu realizeaza ca sunt altii care au mai muta nevoie de acei bani.

| Maiaaiaia a răspuns:

Pentru ca oamenii bogati sint fericiti si nu le pasa de cei din jur...au grija doar de ei si doar lor sa le fie bine...pe cand pers sarace stiu cum e sa te afli in asa situatie ((( doar ei stiu prin ce trec si isi dau seama ca nu e bine ca si alta lume sa treaca prin asta

| Mariiaamariiaa a răspuns:

Pentru ca atunci cand un bogat ajuta un sarac, saracul isi bate joc de el.