| anonim_4396 a întrebat:

De ce pesti sunt pe burta au culoare deschisa si pe spate au culoare inchisa?

Răspuns Câştigător
| Ciobanu_Andrey_1994 a răspuns:

Spatele este mai închis pentru ca prădători de sus nu îl deosebesc pentru ca în adâncime nu mai este lumina și se camuflează mai exact spus și pe burta e alb pentru a se camufla în lumina cerului (noaptea nu știu ce o face)pentru a nu fi deosebit de prădători din adâncuri

4 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Pentru ca burta e mai ferita de soare decat spatele

| Totenn a răspuns:

Cred ca burta e mai ferita de razele soarelui si s-a inchis la culoare.
Alta chestie ar fi ca asa este culoarea pestelui naturala.

Răspuns utilizator avertizat
| Bie19 a răspuns:

Scuzati-ma pentru greseliile de scriere