| Toffifee a întrebat:

De ce romanul "Mara" (de Ioan Slavici) se numeste "Mara" cand in el este vorba de o poveste de dragoste intre ficasa si un neamt?

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

Pentru că în final Persida se dovedeşte a fi o Mara juvenilă.

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Pentru ca daca nu era Mara nu era nici Persida. confused Whatever, niciodata n-am inteles romanul acela. Abia astept sa scap de liceu ca sa pot citi ce am chef.

| MirunaC a răspuns:

Pentru ca obsesia Marei pentru ban, care ajunge intr-un final sa se dezumanizeze din cauza acestuia afecteaza vietile celor doi copii Persida si Trica.Persida face si ea parte din familia banului in care personajul central este Mara, asadar de aici titlul romanului.

| Crysis21 a răspuns:

Povestea de iubire dintre Persida si Natl este una secundara (si una dintre cele mai frumoase din literatura romana). Romanul in schimb este construit in jurul eroinei Mara, care prin munca reuseste sa infrunte destinul si sa isi depaseasca conditia.

| flavianeacsu a răspuns:

Pentru ca Persida este o copie fidela a Marei. Este cinstita si indura orice pentru iubirea ei, Natl.

| VL4DST3R a răspuns:

Ca asa a vrut autorul cand a scris cartea big grin