| missBrebi a întrebat:

De ce sugativa se imbiba cu cerneala?

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Orice material se imbiba cu cerneala, hartia are aceasta proprietate de absorbtie si asa reusim sa scriem cu cerneala. Sugativa este special mai groasa si poroasa pentru a absorbi si mai multa cerneala. "sugativa a fost descoperita in Anglia in 1863, dintr-o intamplare, un muncitor uitand sa adauge clei in cazanul cu hartie cruda."
http://www.SPAM.undegasesc.info/......a-sugativa

| leonardo a răspuns:

E curioasa cum i-ar sta in albastru.

Daca intrebarea e pe bune, da-mi mesaj. happy

| Beatrice a răspuns:

Deoarece sugativa este o hârtie poroasă și groasă, care absoarbe cerneala.Pentru asta a fost fabricată, sa absoarbă cerneala!

loool.