| senica a întrebat:

De ce ziua nu este egala cu noaptea?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum sa nu? La cele doua echinoxuri: cel de primavara si cel de toamna.

| Brotacelu a răspuns:

Din cauza miscarii de rotatie[daca nu ma insel] a pamantului

dar daca iti aduci aminte de la geografie, in 2 zile ale anului ziua este egala cu noaptea

| minelly a răspuns:

Deoarece Pamantul are o inclinatie de 23de grade si 27min (parca :-P)fata de ecuadorul ceresc. Doar in doua zile ale anului ziua e egala cu noaptea, atunci cand drumul aparent al soarelui pe cer in timp de un an se intersecteaza cu ecuatorul ceresc, punct ce se numeste punct echinoptial.

| sucarimedepustoaica a răspuns:

Nu stiu