| คηĐЯээд a întrebat:

De ex. Daca am o propozitie cu un verb si trebuie sa aflu ce fel de verb este [copulativ; auxiliar sau predicativ] ce fac?happy Dupa ce ma orientez?happy

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Verbul copulativ este un simplu instrument de formare a predicatului nominal.Invata lista verbelor copulative( a fi, a insemna, a deveni, a parea si altele). Verbul auxiliar este parte componenta a unor timpuri si moduri compuse(am invatat, voi supravietui, as fi dorit). Sunt numai trei la numar(a avea, a fi, a voi). Verbul predicativ formeaza singur predicatul daca este la un mod personal.(Eu studiez vioara). Fii atenta: uneori acelasi verb poate sa apara in toate cele trei ipostaze discutate.

5 răspunsuri:
| SMaricel a răspuns:

Buna, verbele auxilare sunt doar doua:a fi si a avea
Verbele coplative si cele care formeaza predicat nominal
ex: Copilul este in banca(ce se spunde despre copil? -ca este in banca)
si cele predicative sunt cele simple ex:Eu merg la scoala...Pa,pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copulativ : Andreea este fruumoasa.

nu are inteles de exista, se afla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zicetim propoziti cu verbul a avea la predicativ si la nauxiliar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vb aux sunt a fii a avea a voi

| bodiiiiiiiidd a răspuns:

Predicativ-cand arata existenta si poate fi inlocuit cu :a exista, a se afla, a costa, a vedea, a merge, a valora, a fi originar din, a trece anii.

copulativ-cand nu are sensurile de mai sus, cand nu arata timpul si locul.

auxiliar-in moduri si timpuri compuse(in forma invariabila "a fi" )
-in diateza pasiva (conjugat la toate modurile si timpurile)

BONUS: dupa verbul "a fi" cu intrebarile ce? cum? este Numele Predicativ NU COMPLEMENTUL.

love strucklove strucklove strucklove struck FUnditZZa?