| PulbereDeStea a întrebat:

De la ce varsta ar trebui sa invete un copil alfabetul?

Cum poate retine mai bine alfabetul/cuvintele?

Cu abecedarul sau cu litere magnetice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de pe la gradinita cred. Nu prea conteaza metoda folosita, important e sa-i intre-n cap. Eu la gradinita n-aveam nici abecedar, nici litere magnetice, nici alte nebunii, doar literele agatate pe perete. La cate mijloace de invatare interactiva exista in ziua de azi trebuie doar sa mai existe vointa.

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca cu literele magnetice si cantecele. Sau joculetele alea cu a de la albina, b de la bondar, etc exista diverse poze sau postere pe net pe care i le poti printa si le poti pune in camera lui. Daca o sa le vada zilnic si cu poze, cu animale, o sa le retina usor. Eu stiam abecedarul de la 4-5 ani, deci nu cred ca exista o varsta anume la care trebuie invatat.

| Hexiled a răspuns:

Pai gradiita-clasa I si merge mai usor si le invata mai bine cu abecedarul deoarece tot odata este captivat de cromatica desenelor din el funda?

| Johndoe2023 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=YRJkA9qGPwE
cantecel?

nu o sa uit cum am invatat eu alfabetul englezesc;) si acuma stiu cantecelul :))

| vladclaudia a răspuns:

De la varsta de 7 ani (mi-a spus un invatator; mi-a spus si de ce dar sincer, am uitat).
Literele magnetice sunt cea mai buna solutie pentru ca pentru ei asa este o joaca. Daca ar fi cu abecedarul s-ar plictisi foarte usor.
Sper ca te-am ajutat. happy

| Catalin_Matei_1987 a răspuns:

Un copil ar trebui sa invete alfabetul la varsta de 7-8 an.
El poate retine cuvintele mai bine invatandul.
Si poate invata cu amandoua.