| deny123 a întrebat:

Deci...am de facut un proiect in power point la istorie si imi trebuie nume de filozofi din roma antica...ma puteti ajuta cu cateva nume?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Oricît ar părea de curios, istoria nu consemnează prea mulţi filozofi romani din perioada antichităţii, comparativ cu cei greci, cei mai mulţi şi rămaşi în arhivele filosofiei clasice.
Dintre filosofii romani cităm pe :
AUGUSTIn(Aurelis Augustinus) ( 354 - 430)- episcop, filosof şi scriitor latin."RETRACTIONE"- (426 - 427) - dialoguri de inspiraţie filosofică.; BLOSIUS CAIUS-(? - 130 î.H.)- filosof roman, elev al reputatului stoic Antipatros din Tarsos.; CICERO MARCUS TULIUS ( 106 - 43 î.h)- filosof, orator şi om politic roman.; TITUS CARUS LUCRETIUS /CARO(99 - 55 î.H.)- poet şi filosof latin.; SENECA, cel tînăr ( 4. î.H. - 65 d.H)- om politic, filosof şi scriitor latin ).

1 răspuns: