| ArthurMcCahill a întrebat:

Deci am nevoie de mai multe informații.

În primul rând, dacă ești admis la facultate la buget și nu te prezinți la cursuri în primul semestru și ești exmatriculat, care este procedura să te înscrii la o altă secție din cadrul aceleeași facultăți (Flls). Este nevoie să îți faci un dosar nou (menționez că am la facultate doar adeverința de la liceu care s-a dat în locul diplomei de bacalaureat).

Și în al doilea rând, poți să fii admis tot la buget? Citisem pe un forum ca ai dreptul să fii la buget anii neterminați/neîncepuți.

Vă rog răspundeți doar dacă știți sigur. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Nu te exmatriculează după un semestru, ci după un an. Cred că e mai bine să renunți tu, să mergi la secretariat să-ți ridici adeverința ce ține loc de bac. Nu știu dacă anul ăsta se consideră drept un an propriu-zis la buget, dar...ai dreptul la 3 ani de facultate la buget, deci 2 ani sigur mai ai. Te reînscrii normal în vară la ceea ce vrei și poți fi la buget.

| Clujean25 a răspuns:

Nu poți fi exmatriculat după un semestru pentru că nu te prezinți la cursuri.
Pentru că:
1. În legea învățământului cursurile sunt facultative, și doare seminariile/laboratoarele/etc. sunt obligatorii.
2. Poți fi exmatriculat pentru credite insuficiente doar după un an de zile, iar creditele necesare pentru a trece anul le poți obține în majoritatea cazurilor și într-un singur semestru.

Pentru reînmatriculare ai nevoie doar de o cerere și să plătești taxa de reînmatriculare.

Nu știu sigur dacă poți să fii admis tot la buget după reînmatriculare...

| ArthurMcCahill explică:

Vă mulțumesc pentru informații.

Eu auzisem vorbind o profesoară de exmatricularea cuiva din cauza absențelor, și am dedus că așa este procedura.
Citisem de reînmatriculare, dar asta ar însemna să merg la aceeași secție, corect? Iar eu vreau să merg la o alta din cadrul aceleeași facultăți, unde oricum trebuie să dau examen.

Iar în ce privește taxa, cel mai bine e să întreb la secretariat să văd cum se procedează.

Mersi din nou!