| thelovelyangel a întrebat:

Diferenta dintre o prepozitie compusa si o locutiune prepozitionala. urgent

Răspuns Câştigător
| Mihaies a răspuns:

Prepoziţiile compuse sunt cele formate: prin contopirea a două prepoziţii primare (deasupra, despre, din, dinspre) sau prin alăturarea a două prepoziţii primare (de către, fără de, de pe etc.)
Locuţiunea prepoziţională este un grup de cuvinte, alcătuit din una sau mai multe prepoziţii şi o altă parte de vorbire (substantiv, adverb), care îndeplineşte rolul unei prepoziţii: în faţa casei, în jurul pământului.
Pentru mai multă informație vezi şi aici :
http://limba-romana.ucoz.ro/index/prepozitia/0-255