| anonim_4396 a întrebat:

Din cate am inteles la proba scrisa de BAC la disciplina de limba si literatura romana nu este voie sa se foloseasca paranteze si linii de pauza deoarece se considera semne. In cazul asta, cum inlocuiesc parantezele in enumerari?

Exemplu: 'Alte elemente de factura populara sunt: prezenta ajutoarelor (calul, Sfanta Duminica), aparitia obiectelor magice (apa vie, apa moarta), prezenta cifrei trei (trei fii, trei fete)'

Răspuns Câştigător
| cosmin1324 a răspuns:

Cu paranteze nu are treaba, cat despre liniile de pauza poti folosi altceva in loc. Nu te stresa asa tare cu semnele lor distincte ca nu sunt asa stricti daca nu faci ceva evident (gen o steluta intr-un loc evident). Oricum, marea majoritate din lucrarile anulate pentru semn distinct au fost din cauza scrisului, gen sa nu scrii cu doua culori diferite sau sa fie foarte diferit scrisul dintr-un loc cu altul. https://www.digi24.ro/......ile-757111
In concluzie, nu conteaza cum scrii si daca pui paranteze daca ai facut o lucrare buna.

2 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Te-ai gândit să întrebi profa de română în loc să înțelegi tu ce și cum? Oricum, poți folosi paranteze. Și cred că și linii de pauză.
Nu înțeleg de unde vine panica asta pentru "semne".

| whydsh87sd a răspuns:

Pui iar doua puncte si dupa ce termini enumeratia pui punct si virgula