| stelistu720 a întrebat:

Din cine este formata multimea numerelor reale si irationale?

2 răspunsuri:
| ayumu a răspuns:

Numerele irationale sunt automat si numere reale deoarece multimea numerelor reale(R) este formata din multmimea nr rationale(Q) si multimea nr irationale(I).
Separat R este o multime infinita formata din toate numere stiute cu exceptia celor complexe(se scriu de forma ai+b).
R=Q U I, unde Q-multimea numerelor rationale
I-multimea numerelor irationale
U-semn matematic ce simbolizeaza reuniunea(punerea in comun a elementelor a 2 sau mai multe multimi)
Multimea numerelor irationale(I) este multimea numerelor infinite ca pi, radicalii din numere care nu sunt patrate perfecte sau fractii neperiodice.Aceste numere nu pot fi scrise cu precizie deoarece nu se stie exact din cate cifre sunt formate, acestea continuandu-se la infinit.
Sper ca te-am ajutathappy

| Fantasy_4309 a răspuns:

I (multimea numerelor irationale) = R\Q. Nu poti spune exact din cine este formata pentru ca este o multime infinita happy Exemple de numere care fac parte din aceasta multime: radicalii extrasi din numere care nu sunt patrate perfecte, pi, fractiile periodice/neperiodice infinite etc. Sper ca te-am ajutat. Bafta in continuare!