| Kassandra1408 a întrebat:

"doar o viata traita pentru altii este o viata care merita traita" Ce parere aveti? Ce argumente imi puteti da in favoarea/defavoarea acestui citat de Einstein?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asa e. E bine sa fi om cu omenie, sa iti ajuti semenii cand au nevoie insa e bine sa fie pastrat un anumit echilibru.Nu degeaba se spune ca daca esti bun esti luat de prost, tocmai de asta e bine sa reconsideram o situatia inainte de a actiona in binele altora pentru ca uneori bunele intentii nu sunt suficiente
Niciodata nu mi-au placut oamenii care au facut bine si au trambitat apoi, ca sa vada lumea ce suflet mare are respectivul.Cazuri de care vorbesc sunt din ce in ce mai frecvente mai ales in campanile electorale si chiar nu inteleg de ce inca oamenii mai cred in artificile astea. Daca vrei sa faci un bine, fa-l pentru sufletul tau nu face din asta un eveniment publicraised eyebrows

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna cand ajuti pe cineva te simti mai bine decat atunci cand rezolvi unele probleme personale.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cine-i Enstein asta? laughing
Pai sincer depinde de la caz la caz. Nimeni nu poate trai exclusiv pentru sine insusi, interactioneaza cu oamenii si are o influenta asupra lor. Faptul ca indeamna la altruism este dintr-un gand nobil, dar sunt convins ca au existat monstri de egoism care au dus-o bine si au fost multumiti de viata lor. Pana la urma cine poate decide cine isi merita viata sau nu?

| Alphawolf a răspuns:

Ce faci pentru altii iti da mai multa satisfactie si bucurie, iar Einstein a fost in masura sa o spuna pentru ca a facut foarte multe pentru omenire.
"Tot ce faci in viata are ecou in eternitate."

| Alphawolf a răspuns:

M-am documentat putin pentru ca am avut eu o presimtire si am revenit sa te corectez. Citatul prezentat de tine nu este de Einstein ci de Octavian Paler în Despre dragoste
Einstein a spus "Ce faci pentru tine, dispare odată cu tine, ce faci pentru alţii, rămâne pentru eternitate." si este cu totul alceva

| Angiutssa a răspuns:

Pai... Daca in viata traiesti numai pentru tine, fiind egoist si rau, nu vei avea nicio satisfactie. Daca ii ajuti pe altii si faci aproape orice pentru ei ai un sentiment placut, de implinire.Eu cand ajut pe cineva ma simt plina, am o energie speciala.Altfel nu stiu cum sa zic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumente favorabile: lasi o urma de nesters in aceasta viata, fiind un adevarat exemplu pentru ceilalti.
Deavorabile: aici as avea multe de zis: daca vrei sa te bucuri cu adevarat de viata, nu trebuie sa-ti pese decat de cateva persoane cu care convietuiesti, dar nu numai tu traiesti pentru ele, mai degraba traiti pentru voiwinking.
Acum, depinde si interpretarea pe care o alegem: poti trai pentru a descoperii ceva (om de stiinta) sau sa fi un artist de exceptie, darunindu-te total acestei lumi. Eee,, crezi ca asta este o viata cu adevarat traita? Oare nu este mai frumoasa o viata in care te poti bucura de simplitatea lucrurilor, sa ai o familie frumoasa alaturi?
A doua interpretare ar fi sa-ti dedici viata partenerei/partenerului de viata. Aici sunt oarecum de acord, dar depinde foarte mult daca partenerul este de acord sau daca face acelasi lucru pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer. mi se pare o prostie sa traiesti pentru altii.Pentru ca de multe ori... daca esti bun esti prost si oricat ai ajuta o persoana se intampla des ca aceasta nici macar sa nu iti multzumeasca. Daca esti cu o persoana care traieste pentru tine.merita sa traiesti pentru ea.Astfel de viata sa tot traiestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai da nici atata nu stii cine e Albert Einstein?

rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza sa dai de la tine altora, poate pentru ei valoreaza mai mult si asa te simti implinit daca faci ceea ce e bine(dupa cele 10 porunci) Sa faci bine pe unde treci e mare lucru, plus sa-ti ierti mereu dusmanii pe de alta parte nimic nu-i supara mai tare decat lucrul asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord. Cine intelege iubirea, cine crede in Dumnezeu cu adevarat, va fi de acord, restul vor spune nu. Iubirea inseamna sa fi in stare sa iti dai viata pentru cel/cei de langa tine. Asadar, sacrificiul cel mai mare, dovada cea mai mare de iubire este sa traiesti pentru altii. Nimic nu e mai frumos in lumea asta decat sa iubesti, sa daruiesti iar tu, prin fericirea lor, sa fi fericit. Eu una ma simt minunat cand ajut pe cineva si nu cer nimic inapoi decat sa o vad fericita pe respectiva persoana. Cine poate face asta, acela se poate numi om. Acesta e singurul lucru care ne diferentiaza de animale: IUBIREA. Sa fi om inseamna mai intai de toate sa fi fiinta rationala si spirituala

| kas a răspuns:

Doar cand poti traii dincolo de propriul ego si deasupra propriului interes, gasesti adevaratul sens al vietii, calea spre credinta si iubirea neconditionata, pentru ca doar atunci cand vei fi capabil sa/ti eliberezi spiritul din temnita mintii, vei fi capabil sa vezi si sa fii fericit de tot ceea ce simti si traiesti... pentru ca doar atunci spiritul tau va deveni liber... si vei fi capabil sa-ti daruiesti viata si spiritul, in slujba semenilor tai!

| klaudia a răspuns:

Cred ca ar fi cel mai placut lucru sa putem spune ca intr-adevar traim pentru alti nu pentru noi insine, cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa ne oprim un pic din graba noastra si sa reflectam asupra a ceeia ce inseamna aceasta fraza.nu cred ca se poate spune ceva in defavoare acestui citat