Întrebare recomandată | MirunaCristina97 a întrebat:

Drept sau Medicina? Sunt in clasa a 10a, la un profil umanist si nu stiu ce sa aleg. Mi-a placut si matematica,fizica, chimia, dar si limba romana, limbile straine. Am terminat clasa a 8a cu 9, 70.
Acum am media 9, 80. Am muncit mult pentru aceste medii si chiar nu vreau sa iau decizii proaste. In timpul liceului mi-am dat seama ca profilul umanist nu prea ma caracterizeaza: mult de "tocit", nimic logic, nimic concret. Totusi, abia m-am obisnuit si nu stiu daca e bine sa ma transfer. Imi este teama ca nu voi putea recupera cei 2 ani pierduti. Am nevoie de cateva sfaturi, va rog.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Jurist,avocat,notar,magistrat?!--- nuuu, din enspe mii de motive!
Medic sau informatician, da!--- mai ales, informatician ( tot din "enspe mii de motive"!)

Iti sugerez, chiar iti recomand, transferul la o clasa cu profil real--- in viitor, vei avea numai de castigat!

Temerile tale nu se justifica in conditiile in care nu exista diferente notabile si greu de recuperat intre profil uman si profil real, la nivelul ciclului inferior al liceului. Mai greu de recuperat, in cazul unui transfer, sunt diferentele care definesc profilele ciclului superior al liceului ( clasele 11 si 12 ).

Succes si numai bine!

| gingergirl1 a răspuns:

Medicina e mai de viitor, parerea meawinking Eu una mi-as dori sa dau la medicina, sa merg pe stiinte ale naturi (sunt clasa a8a) dar nu am inclinatii pentru asa ceva,eu cand vad pe cineva ranit sau sange mi se face rau plus nu sunt buna la materiile de baza ale medicinei : fizica, mate(matematica imi place dar trebuie mult de lucru), chimie si bio.
Si m-am hotarat sa "merg" pe filo pentru ca sunt buna la romana, istorie si limbi straine iar dupa aceea vreau sa dau la Academia de Politie big grin - e greu de intrat dar cu multa munca sunt sigura ca voi reusi happy
Totusi tu trebuie sa te gandesti bine la ce vrei sa faci pe viitor, ce te caracterizeaza.mai bine, la ce iti place tie mai mult! Mai bine te mai sfatuiesti si cu parintii tai sa vezi ce parere au si ei!

| Fernando9Torres a răspuns:

Pai eu as merge pe drept! Dece? pai la medicina pana la 30 si ceva nu termini scoala(e multa scoala, asa-i tot) iar la drept ai si zile "de recreere". Deci, eu as alege drept! Dar tu stii ca iti place, si unde ai vrea sa mergi pentru ca tu o sa faci scoala nu eu, sau altu`!

| smartlollipop a răspuns:

Eu zic sa alegi medicina, pentru ca vei castiga foarte mult, dar si daca faci dreptul poti deveni avocat, deci si acolo castigi. Eu zic sa mergi pe medicina, totusi.

| AlexRv a răspuns:

Bună!

Eu sunt studentă la medicina în anul 3. Îți pot spune că dacă nu as putea să fac această carieră, as prefera să dau bacul de 10 ori pană as intra... după cum știi, nota de admitere e una din cele mai mari.

Dar da, merită. Consider că nu e nimic mai frumos în viată decat satisfacția că ai ajutat pe cineva, find prin a vorbii frumos cu un bătrânel când vine pentru o rețetă la consultă, fiind pentru că tia iesit bine o operație, ori pentru că poți fii atât de bun medic, încât pacienții zâmbesc atunci când te văd.

Ador ceea ce învăț, îmi place enorm de mult și știu că pe viitor va fi meseria vieții mele. Când am intrat la Medicina, nu m-am gândit deloc la bani.

Atât dreptul cât și Medicina, sunt meserii de ajutat oamenii, de o forma sau alta. Trebuie să te ghidezi după ce iți zice inima, pentru că tot restul vieții tale vei face acel lucru.

Dreptul e foarte mult de tocit, codul penal, civil, administrativ, legi etc.
Pe de altă parte, și Medicina e de tocit, dar nu e același lucru. La drept vezi doar rânduri întregi scrise, in schimb la medicină, nu poți învața nimic fără o poză. Nu poți învață o boala fără să o vezi în poză sau in realitate. Totul e teoric și practic.

Îți urez multă baftă în decizia ce o vei lua, și cu singuranta va fi cea mai bună. Te salut de peste hotare.

| BombonicaBia1988 a răspuns:

Depinde ce vrei, la medicina, in special chirulg sau dentist, castigi foarte multi bani, iar la drept castigi si acolo multi bani dar ai si timp liber!