| BlackNights a întrebat:

Dupa parerea mea, profesorii din tara asta ar trebui sa aiba printre cele mai mari salarii, nu de alta dar viitorul nostru al tuturor practic sta in mainile lor.In acest mod poate ar fi mai motivati sa isi faca treaba cum trebuie(cei care nu si-o fac)si nu ar mai fi dezastru la admiterea in licee sau la bac.Ganditi-va ca acesti profesori au un rol aproape la fel de important in viata unui elev cum l-ar avea un parinte, caracterul si atitudinea alevului se modifica de-a lungul anilor si in functie de oamenii cu care interecationeaza, printre care se numara si profesorii.
Evident, ar fi ideal ca si elevii sa isi schimbe atitudinea, dar si familiile acestora; sa devina mai interesati de tot ce inseamna invatamant, sa isi dea seama ca fara o scoala nu prea poti face nimic in viata asta(decat sa te duci in Sp la cules de caspuni sau in It sa fii menajera unei babe, eventual sa fie bolnava si o si ingrijesti).
Nu imi ramane decat sa sper ca lucrurile se vor imbunatati, desi la cum sunt acum in aparenta, se merge din rau in mai rau.Astept opinii.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Idealisme... Da, ar fi frumos ca profesorii sa fie bine platiti (o zic ca sot de invatatoare, deci ar fi mai bine si pentru minehappy ) si ar fi normal asa, ai perfecta dreptate, caci ei formeaza elevii ca sa ajunga oameni, eu unul sunt format de cea care mi-a fost diriginta in clasele V - VI, o femeie a carei vocatie a fost si e invatamintul, o femeie ce stie sa formeze oameni. Si da, elevii ar trebui sa isi schimbe atitudinea fata de scoala. Dar unde ai vazut tu asta in Romania, unde toate sunt intoarse pe dos? Unde esti incurajat chiar de profesori (carora le-ai umplut buzunarul cindva) sa copii la examene, unde esti incurajat mai degraba sa furi decit sa inveti? Unde guvernul, in loc sa mareasca salariile profesorilor, caci ei chiar merita asta (vad cita munca depune sotia mea ca totul sa fie OK), le micsoreaza, si asta dupa ce au avut negocieri si au zis ca le vor mari? Aici la noi, in Romania, trebuie sa ramii la stadiu de ideal. Ar fi ideal. Si atit. Ca ar fi si posibil, asta nu se poate. Din nefericire.

1 răspuns:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Da asa e acum mai e nevoie de cineva care sa ii spuna asta si lui Base.