| AvalohAlyn a întrebat:

E adevarat ca invatamantul din Romania e mai avansat ca cel din strainatate? Adica daca esti in a 11 in Romania,in strainatate daca te duci la vreun liceu vei fi a 12, de ex? Adica ei invata mai usor si sunt putin decalate clasele?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vorba ca e mai avansat invatamantul, insa se face materie mai multa si mai grea. Asta nu inseamna automat ca e mai bine.

| MaeRii a răspuns:

Depinde la ce alta tara te referi, deoarece sunt multe tari ce sunt mai avansati fata de Romania.Sincer Romania ar eun invatamant foarte slab oriunde ai merge, aproximativ.De exemplu in Anglia e la fel doar ca numaratoare nu e la fel, adica liceul este de doar 2 sau 3 ani (10-12).Si din cate am auzit dpeinde de ziua ta de nastere, de ani tai.Asa am auzit, depinde de tari dar cu siguranta Romania are un invatamant prost gandit.

| NoooooNaMe a răspuns:

Se preda mai multa materie. Acesta este adevarul.