| biloi2 a întrebat:

E corect cu ghilimele?

Am fraza:

E intrebarea de unde, cand, cum si de ce.

Cum se scrie corect? Trebuie fiecare cuvant ca unde cand etc in ghilimele? trebuie sa le pun semnul intrebarii la fiecare?

Ma intereseaza la modul absolut formal, nu de vorbire uzuala.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se pun ghilimele(semnele citarii) dar, dupa fiecare, se pune semnul intrebarii.

p.s.Formularea corecta a exemplului tau ar fi: intrebarile sunt:de unde?, cand?, cum? si de ce?

mira
| mira a răspuns:

Nu este nevoie nici de ghilimele nici de semnul intrebarii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt adverbe relative, care se scriu cu virgulă între ele, ca într-o înșiruire. Sunt întrebări care se pun complementelor circumstanțiale.
Nu se folosesc ghilimele, în acest caz. Dacă sunt întrebările unei părți de propoziție, atunci se pune semnul întrebării după fiecare.

de unde?, când?, cum?, de ce?

ce= pronume relativ, poate fi însoțit de prepoziția simplă "de"