| anonim_4396 a întrebat:

E o poveste cam lunga dar incerc sa o scurtez cat pot. Sunt din Severin, anul asta am terminat liceeul si am mers sa ma inscriu la facultate la Brasov pentru ca acolo era si o fata care o placeam mult si ea pe mine, dar n-a mers intre noi sad Saptamana trecuta m-am inscris la Brasov dar si la Timisoara. Si am intrat in ambele parti pentru ca am avut media destul de mare. Acum nu stiu ce sa aleg intre Brasov si Timisoara. Am motive pro si contra la ambele. In Timisoara am fost vreo 2 saptamani, doi ani la rand si nu mi-a prea placut cine stie orasul, dar e la 220 km de casa si am prieteni pe acolo, colegi. In Brasov am fost acum o saptamana si ceva, am stat vreo 3 zile si mi-a placut orasul desi fata respectiva m-a respins sad, oamenii pe acolo am vazut ca sunt ambili, de treaba, dar e la 370 km aprox. de casa si nu cunosc pe nimeni pe acolo, si cred ca sunt singurul "nebun" care a batut atata drum sa mearga pana acolo. La Timisoara confirmarea se face pana sambata inclusiv, iar la Brasov pana marti. Si sincer nu stiu ce sa fac sad Prietenii, familia mi-au sfatuit sa aleg Timisoara pentru ca e aproape de casa, dar totusi sa aleg unde cred ca e o sa-mi fie mai bine. Ma simt groaznic acum si in doua zile trebuie sa aleg, si nu pot sa-mi-o scot din cap pe fata aia orice as face, adorm cu gandul la ea si ma trezesc la fel sad Oricat as incerca sa fiu obiectiv nu pot sad. Da-ti-mi un sfat. Care din orase vi se par mai ok, unde ai putea sa te dezvolti mai bine, sa gasesti mai usor un loc de munca?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti avea in vedere mai multe criterii de alegere! De pilda, ia in calcul costul vietii in cele doua orase.Compenseaza "distanta"! Se cunoaste ca este mai scump sa traiesti in Timisoara decat in Brasov---vezi link; http://www.timisoaraexpress.ro/......mii-_12277 prettyPhoto

| SkyPilot a răspuns:

Raspunsul la intrebarile din final este Timisoara, clar. In TM e si viata mai frumoasa ca student. Faptul ca ai prieteni conteaza si el mult. Mie nu mi s-au parut oamenii mai amabili in vreunul din cele doua orase.

| Karita a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa alegi Timisoara....chiar daca lumea nu e amabila...acolo ai prieteni. Esti aproape de familia ta.