| cosmin_2270 a întrebat:

Este adevarat ca daca stim tabla inmultirii o stim si pe cea a impartirii?

6 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Practic se poate spune ca da, pentru ca operatia de impartire este inversa operatiei de inmultire.Vad ca ai primit si niste raspunsuri cu exemple concrete.

| IoanaTempah a răspuns:

Normal, pentru ca impartirea este operatia opusa inmultirii deci da.

| Anonime a răspuns:

Sigur ca da! Sa-ti dau un exemplu:daca stii cat face 5 x 3(=15) stii si cat face 15 : 3(=5)
Vezi! E foarte usor! Nu te ingrijora.
Fundita?big grin

| BogdyBogdan a răspuns:

Da!

| Mikaelllla a răspuns:

Da. De exemplu, stii ca 3x4=12. Daca vrei sa faci 12:3=... te gandesti "ce numar inmultit cu 3 face 12?" De aici, raspunsul 4.
Sau 5x4=20. 20:4=.(ce numar inmultit cu 4 face 20? raspuns:5).

| klau_4523 a răspuns:

Sigur ca da!