| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că sporturile de contact (box, kickbox, scrimă, arte marțiale, lupte) sunt cele mai ieftine?
Cel puțin eu, din ce știu, am impresia că sunt cele mai ieftine, tocmai pentru că cei care practică aceste sporturi de regulă trec prin anumite lucruri în viață (bullying, abuz fizic/verbal/sexual, hărțuire etc.) și, parcă prin definiție, oamenii ăștia nu au o stare materială prea impresionantă, ca să se poată apăra prin bani.

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sunt printre cele mai ieftine si cele mai accesibile sporturi. Adesea, multi copii cu o situatie materiala precara, au reusit sa se ridice datorita faptului ca practicau aceste sporturi de contact. De obicei, antrenorul e platit, iar echipamentele necesare si deplasarile sunt achitate de primarie sau de vreun sponsor.

| Kogaion a răspuns:

Sunt ieftine la un anumit nivel, de amatori, dar daca incepi sa participi la diferite concursuri costurile sunt maricele iar castigurile sunt foarte mici(daca sunt) si de aceea foarte multi se lasa in perioada aceasta pana sa ajunga profesionisti.

| R0byZ00r a răspuns:

Sunt cele mai ieftine daca le practici la sala singur, daca platesti antrenor nu o sa fie ieftin, insa kickboxingul+box se pot invata acasa daca ai un partener si un sac de box, poti vedea tutoriale pe Youtube si sa incerci miscarile acelea, in general nu este cum spui tu, fiecare persoana vrea sa fie puternica in felul ei, unul vrea sa dea in cap la bloc in spate unul sa fie inteligent, insa in ziua de azi e foarte greu sa nu stii sa te bati deoarece ti se intampla sa fii luat de prost pe strada/club/magazin etc, si tu taci din gura ca esti slab, si asa esti vazut de fraier, asa daca stii un sport de contact vei primii respect de la toti, in special de la persoanele de sex feminin.