| Tiger7777 a întrebat:

Este bacul chiar asa greu cum zic toti? Mai ales la romana?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Toți spun ca e ușor după ce l-au dat.
Bacul nu e nici ușor nici greu.
Eu am învățat la romană doar comentariile alea și nici alea pe toate, nu am citit nicio carte, la sub 2 trebuie sa îți exprimi părerea, e părerea ta și poți sa scrii ce vrei, doar ca trebuie sa respecți structura aia, iar la sub 1 dacă faci câteva variante o sa știi. Eu nu am depus cine știe ce efort și am luat 8.
La mate in clasa a 12 a nu știam absolut nimic, eram îngrozită, apoi in ultimele luni am făcut ceva meditații dar nu erau suficiente, așa ca am renunțat și m-am pus sa învăț singura. Am recuperat toată materia, am găsit răspunsuri pe net, am făcut multe exerciții și am luat 8. Aveam colegi care făceau meditații de 2 ani și au luat aceeași nota.
La a treia proba am dat din biologie, mi-a placut materia, am făcut toată cartea de variante, am învățat logic și am luat nota maxima.
Eu in total pentru bac am invatat maxim o luna, deci dacă depui mai mult efort poți sa iei 10 pentru ca la bac o sa fie exact ca in variantele alea din culegeri, asemănătoare, așa ca știi ce trebuie sa înveți.
Nu este nimic de speriat, e ok sa fii stresat dar nu ai cum sa nu îl iei dacă te Pregătești puțin, cei care nu au luat cred ca nu deschis cartea.

7 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

La Romana nici nu trebuie sa mergi la ore ca poti lua 5 fara sa inveti. Nu stiu cum iau altii nota mai mica decat 5. Daca vrei mai mult trebuie sa inveti. Daca vrei 9.5-10 acolo trebuie sa ai si talent la literatura sau chiar sa inveti toate comentariile pe de rost.
La Matematica cine a fost la ore si a fost atent, poate sa ia 5-6 fara sa invete prea mult. Cine vrea mai mult invata. La mate se ia mai usor 10, pentru ca e un barem clar, nu e cu interpretari.
La materia la alegere. Daca e geografie eu consider decent ca un om care nu a invatat sa ia cel putin 4. Sunt capitale si tari din Europa, nu e asa greu. In rest e de invatat, depinde daca i-a placut sau nu materia elevului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacul nu e greu, elevii sunt grei de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inveti pe parcursul celor 4 ani de liceu si ai habar cat de cat de operele cerute poti lua nota buna. Singura chestie e sa nu lasi tot de invatat pentru clasa a 12-a sau pentru ultimele zile. Trebuie sa inveti mai mult pe parcursul celor 4 ani.

| Panteraa a răspuns:

Nu este greu deloc. Mai ales daca ai habar de ce ai facut in 4 ani de liceu nici nu trebuie sa te chinui cu invatatul prea mult, poate doar sa repeti putin. La romana intr-adevar e cel mai greu, dupa cum multi spun, deoarece corectarea e subiectiva, in functie de corector, dar se trece usor daca scrii in mare cam tot ce iti cere. In rest nimic de speriat, bafta!

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Eu am dat bacul anul asta.greu nu a fost, dar dacă nu înveți eseele din ultimii 3 ani la română nu prea ai ce sa faci.usor nu este, nu ai cum sa spui că este ușor să înveți atâtea esee...nu poți să le repeți și doar sa scrii acolo ce ai înțeles tu pentru că îți cere clar eseu de minim doua pagini.la istorie este ceva mai puțin de învățat, dar nici ea nu este de neglijat și la geografie daca dai, trebuie sa o înțelegi din clasa și să rezolvi cat mai multe teste acasă.eu rezolvam testele și după ce terminam mă uitam la sfârșitul culegerii că sa mă corectez.mult succes in continuare!

| Valy9999 a răspuns:

Nu. E chiar usor, poti lua nota de trecere fara sa iti bati capul prea mult.

| iusteo a răspuns:

Eu am fost la profil real (stiinte ale naturii) si sincer, Bacul nu a fost nici pe de parte ce ma asteptam sa fie.
chiar poti sa nu inveti deloc la romana in toti cei 4 ani si sa inveti eseurile in saptamana de dinainte (doar sa ai eseurile facute bine de dinainte). Asta la subiectul 3, ca la 1 si 2 nu i mare chestie. sa lucrezi cateva subiecte si sa vezi cum te descurci.
La mate nu e greu deloc, trebuie sa lucrezi doar variante si sa stii cateva formule. Iar la chimie/bio/fizica trebuie sa inveti putin laughing Eu, cel putin, m-am bazat pe faptul ca o sa fie ușor si la chimie (cum a fost si in anii precedenti) dar nu a fost chiar asa.
Oricum, daca nu esti sigur de ceva, fa pregatire o perioada.winking