| dinusinziana a întrebat:

Este cineva student la arhitectura de aici? As vrea sa stiu ce materii se fac la fiecare sectie si care ar fi cea mai buna alegere (ce e de viitor). Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinziana, depinde ce anume te atrage - design interior? peisagistica? poate urbanism unde ai de lucrat pe zone mari pentru alcatuirea unui cartier de exemplu, sau in proiectare propriu-zisa construirea de case, blocuri, de ce nu teatre, muzee si asa mai departe.
du-te eventual pe acolo pe la facultate, nimeni n-o sa te dea afara si vezi cum decurge o ora la atelier sau poate chiar la un curs
este o facultate costisitoare toate materialele pentru proiecte, cei 6 ani si apoi inca 2 de stagiu pentru a avea stampila de arhitect!
@LiaLiuta NU INGINERUL ARE ULTIMUL CUVINT!

2 răspunsuri:
| LiaLiuta a răspuns:

Buna Sinziana. Inginerul are ultimul cuvant nu arhitectul (de fapt beneficiarul nu inginerul happy ) Desi arhitectura este o meserie banoasa, ea devine banoasa in momentul in care termini cei 6 ani de facultate, apoi trebuie sa lucrezi ca sa faci experienta in domeniu, si pe la 35-40 de ani dai de bani multi daca iti iei stampila de verificator. O metoda mai simpla este facultatea de constructii civile, ajungi inginer in 4 ani si poti lucra in proiectare a cladirilor. Avantajul este ca ai drept de semnatura pentru proiectele facute daca lucrezi la un birou de proiectare sub indrumarea unui inginer mai in varsta. Timp in care poti sa faci un master in reabilitare care dureaza 2 ani. Dupa acesti 2 ani primesti o diploma care iti da voie sa faci proiectezi case, blocuri etc de pe care poti sa castigi macar 5 000 euro pe luna atat timp cat ai lucrari. P. S. Eu personal urmez aceasta cale, este una extrem de dificila dar se merita. Mult succes!

| Ro_Arhimania_1987 a răspuns:

Comunitatea studentilor arhitecti din Romania - http://arhimania.ro/