| L0ve a întrebat:

Este corect sa folosim "î" in mijlocul cuvantului daca acesta nu este format prin derivare sau compunere? eu zic ca nu.dar altii ma contrazic si vroiam sa vad daca am dreptate happy

2 răspunsuri:
| SupraDozaDeVise a răspuns:

Deloc! Poate ca asa era mai demult, dar acum s-a schimbat si nu-i corect daca scrii la vreo lucrare, mai ales examen.Dar totusi un oras a ramas numit Tîrnaveni. Tu ai dreptate happy Bravoo!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, dar asa era inainte, asa ca persoanele putin mai in varsta folosesc î in loc de â sau u (sînt) happy