eileen
| eileen a întrebat:

Esti multumit de orasul tau? Ce ai schimba la el? Daca ar fi posibil, in ce oras si tara ai vrea sa locuiesti si de ce?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Locuiesc in eternul si poluatuL Bucuresti... pot spune ca a ajuns un amalgam de stiluri de arhitectura...multe arata ca niste kitchuri...colorate strident...parca fiecare sa iasa in evidenta prostului gust...si uite asa...cladirile vechi, valoroase stau ascunse la umbra blocurilor de sticla sau alaturi de vile de calitate estetica discutabila... apoi poluarea orasului...traficul infernal... cenusiul hainelor oamenilor... sper ca primavara va reinnoi si inviora culorile acestora... fetele triste ale bucurestenilor...cozile de la poste, banci si administratiile financiare...totul este atat de incordat, de trist si fara speranta deocamdata...pe alocuri cate un zambet de copil, care se bucura la vederea ratelor pe lac sau a unei veverite...sau tineri sarutandu-se pe banca ...sau doi batranei care privesc cu un zambet angelic la toti cei care se perinda prin fata lor... un oras al contrastelor...de la lux la saracie...de la extaz la disperare... un oras in care n-ai timp sa te plictisesti... dar nici sa fii pe deplin multumit...as schimba multe... dar oare ar fi toti multumiti de ceea ce as schimba? ...Ar trebui sa-i intreb si impreuna sa hotaram ce-ar trebui sa facem ca sa ne simtim bine, in siguranta si linistiti.
Pentru ca n-am fost in alta tara, n-am locuit in alt oras... n-as putea sa stiu daca mi-ar place mai mult alta tara sau oras... dar cred ca orice loc din aceasta lume poate deveni minunat pentru locuitorii lui, daca ar pastra ceea ce-i natural, ar valorifica cladirile vechi si valoroase si ar construi in buna armonie cladiri noi moderne, fara a disturba ambientul... apoi sa fie cat mai multa vegetatie, aer curat si civilizatie de bun simt.

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Locuiesc in Capitala, nu pot sa spun ca sunt multumita dar m-am obisnuit cu aglomeratia, agitatia, traficul intens chiar si cu poluarea!big grin Imi place ca in Bucuresti nu ma plicitisesc niciodata, intotdeauna ai ceva de facut, intotdeauna exista locuri in care sa mergi, sa le vizitezi.Imi place Sibiul spre exemplu, dar daca ar fi sa ma mut in alt oras mi-ar fi extrem de greu sa ma acomodez.Am stat 1 sapatmana in Sibiu, si marturisesc ca linistea de acolo ma apasa cumplit, la ora 10 nu mai trecea nimeni pe strada, ziua in amiaza mare era o liniste de nedescris. E super ok pentru oamenii care sunt obisnuiti sa traiasca asa, eu m-am invatat cu un ritm de viata alert, agitat mereu pe fuga.Nu m-as muta in alt oras doar in conditia in care as avea o motivatie serioasa.Ca deh.criza i-a atins mai bine si mai tare pe americani spre exemplu.

eileen
| eileen explică:

Eu stau tot in Bucuresti, nu m-as muta in alt oras in Romania, pentru ca merg in vacante in Brasov, Sinaia, Constanta si altele, sunt obisnuita cu tot traficul, galagia, etc. Dar nu sunt multumita, pentru ca ar putea arata de o mie de ori mai bine si mai organizat.
Eu m-as muta cu prima ocazie in State, in California sau Florida, am multi prieteni acolo, sora mea e in State si vreau sa ii fiu alaturi si apoi, e alta viata, cu tot cu criza astatongue

| andreutz a răspuns:

Ohooo... dar ce multumit sunt...nu l-as schimba pentru nici un alt oras...si de asemenea l-as lasa exact asa cum e... piatra neamt big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu stau in constanta.si chiar imi place aici happy

| leluc a răspuns:

Iasi - pentru mine este "acasa". As schimba bineinteles asfaltul, organizarea evenimentelor culturale, as mai aduce ceva branduri in diferite domenii.
Daca ar fi musai sa ma mut in alt oras, as merge in Amsterdam. Este un oras unde te simti din prima clipa binevenit, se merge 99% din timp pe bicicleta, lumea este foarte primitoare si libera...sunt cu mult in fata noastra.

| Alexandrinaa a răspuns:

Buna... Eu locuiesc in Oradea. Nu stiu de ce, majoritatea prietenilor mei care au vizitat orasul sau au fost aici la facultate/serviciu, au spus ca ceva i-a atras de Oradea! Nu spun ca orasul nu ar fi frumos, dar as schimba mizeria si... un lucru care ma doare mai nou si stagneaza de mult timp, facut ca nu se mai fac activitati culturale. Parca orasul a devenit acultural sau, mai rau, anticultural! Altfel, as schimba oamenii. Ei sfintesc locul... nu? Pup kiss

| cristi a răspuns:

Stau in Bucuresti si in general nu sunt multumit de oras, m-as muta in alt oras la fel de mare sau mai mare dar mai linsitit cu mai putina aglomeratie, .cu un trafic rutier mai morderat.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Locuiesc in Sibiu si urasc drumurile si traficul. As dori sa ma mut din Romania, oriunde

| christian a răspuns:

Eu m-am nascut in Medias, e un oras mic, frumos, linistit si curat dar m-am mutat in Bucuresti datorita job-ului.Acum m-am obisnuit, afacerile sunt prospere si nu m-as muta nicaieri.deocamdata.Imi place in Bucuresti ca simti ca traiesti!

| DenissaDeea a răspuns:

Hmm asa ca frumusete da, arata curat si ordonat. dar nu cum procedeaza cu tineretul in ziua de azi... Tineretul in ziua de azi gaseste foarte greu un loc de munca, in general chiar daca iese de pe bancile scoli plin cu materie in cap tot nu sunt buni,, spun ca nu ai experienta,, atunci multi tineri pleaca din tara/ asta as schimba, as oferi o sansa tinerilor de a fi acceptati mai usor la un loc de munca,,,, nu numai pe pile,,, As vrea sa locuesc in America stiu ca e foarte bine de trait acolo si salarile sunt destul de acceptate incat sa te poti descurca si sa simti ca traiesti...

| simpluEu. a răspuns:

Eu stau in Iasi... dar de cand e noul primar nu imi mai placesadacum sunt in Roma si imi place la nebunie:X:X:e un oras superb...Roma=Amorwinking

| N538961518 a răspuns:

De orasul meu nu... dar un singur loc din el il iubesc, si anume cartierul meu.Nimic nu e mai frumos intr-o zi de vara sa fim toti afara la o berica, un gratar, un cui...stele pe cer.Am fost si afara...intr-adevar frumos... dar nu unde stai e problema ci cu cine stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt perfect multumita.nu conteaza unde traiesti, ci cum traiesti.de ex daca esti iubit, apreciat, inteles de mai conteaza daca traiesti in buqresti sau la hollywood? crezi ca asta schimba ceva? nu din contra trebuie sa fim multumiti unde traim.fiindca Dumnezeu a hotarat unde sa traim, cum ne cheama, El le stie pana si nr firelor de par din cap.nu trebuie sa condamnam unde ne-a lasat Dumnezeu sa locuim, ci sa multumim pentru faptul ca suntem bine si pentru tot ce a facut pentru noi pana acum.in speranta ca ti-am putut fi de ajutorbig grin:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sibiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti cativa foarte nemultumiti de Bucuresti.
Mie nu-mi permite situatia materiala sa ma mut din tara, de aceea nici nu prea indraznesc sa visez la asa ceva.Insa, locuiesc intr-un oras mic.Si as vrea sa va plesnesc pe toti nemultumitii astia ce stau in Bucuresti si li se pare un oras poluat, de prost gust si trist. Oameni buni, daca ati sta intr-un oras mic, unde oriunde scoti capul toata lumea te cunoaste, ce ati face? Unde simti ca te sufoci, nu ai decat o cofetarie, un club al elevilor ce se darama pe tine si niciun club? Unde ai un amarat de Penny, da, un amarat de Penny considerat, pffoa, cel mai tare hipermarket.
Wake up, bastards!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stau un suceava si as pleca chiar in momentul asta la brasov.

| ChiaraSuperstyle a răspuns:

Eu m-am nascut in Constanta dar acum m-am mutat in Bucurestiwinking Imi plac aceste 2 orase...adica dintre toate orasele din Romania, Constanta si Bucuresti imi plac cel mai mult si sincer nu as putea sa va dau un motiv anume. Dar daca in Bucuresti sunt obisnuita sa locuiesc, imi place in Bucuresti!
Oricum tara in care imi doresc de mica sa locuiesc este America:X:X, in New York:X:X Mi se pare cea mai superba tara dintre toate:X:X Mai ales New York si Los Angeles:X In Los Angeles am rude, si din pozele pe care mi le-au aratat...eu una am ramas cu gura cascata la cat de frumos este acolo:X Deci, intre Romania si America, aleg 100% America:X