| geox19 a întrebat:

Exercitiul acesta mu-l puteti rezolva Determinati numarul natural de forma ab (cu bara deasupra (un nr natural de doua cifre)) scris in baza 10 pentru care : ab (nr de doua cifre)=5a+3b? Va rog nu este pentru tema!

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

E simplu:
ab cu bara deasupra inseamna numarul 10*a+b. Asta inseamna ca egalitatea ta devine 10a+b=5a+3b -->5a=2b, adica b=5a/2, ceea ce inseamna ca singura valoare posibila a lui a astfel incat b sa fie numar natural si cifra este ca a sa fie egal cu 2, deci b va fi 5. Numarul ab cu bara deasupra va fi 25.