| anonim_4396 a întrebat:

Exista diferente de perceptie intre cele doua sexe? Adica femeile sau barbatii percep lucrurile diferit?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Da, sunt doar doua entitati diferite. Am citit undeva, ca niste cercetatori (probabil britanici, ca e la moda) au descoperit ca femeile au vederea periferica mai dezvoltata in timp d barbatii vad cu un unghi mult mai ascutit, adica in timp ce femeile, vad plaja sub un unghi de 180 de grade, cu toate amanuntele de imbracaminte, costum de baie, ochelari de soare etc. lucru pentru care barbatul trebuie sa miste capul de la stinga la dreapta 180 de grade si sa si piarda pe deasupra multe detalii iar barbatii vad sânii unei tipe ce face nudism toooooooocmai pe digul din fata lui, la citeva sute de metri distanta, lucru pe care femeia de linga el nu il poate observa.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cu siguranta ca exista.Intr-adevar,cum s-a spus mai sus, femeile sunt mai analitice, dar barbatii nu sunt mai superficiali, ci au o apacitate de sinteza mai mare. Femeile retin detaliul, in timp ce barbatii vad ansamblul. Femeia si barbatul sunt doua inteligente comlementare. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, femeile au un spirit de observatie mai dezvoltat, sunt mai analitice in timp ce barbatii sunt mai egoisti si mai superficiali.

cristian
| cristian a răspuns:

Femeile tin minte ceea ce ar trebui sa uite in timp ce barbatii uita ceea ce ar trebui sa tina minte.

| RamonaMn a răspuns:

Da... femeile nu gandesc la fel ca barbatii sau ViceVersa. Femeile se gandesc mai intai la ele, la shopping, la ultimele achizitii iar barbatii stau cu berea in mana la meci.Deci este normal ca femeile sa perceapa altfel lucrurile.Este valabil si pentru barbati.

| gabimaris a răspuns:

Cu siguranta, si femeile se deosebesc in gandire unele de altele, la fel cum barbatii se deosebesc intre ei, ce sa mai spunem despre perceptia la femei fata de perceptia la barbati! femeile sunt mai analitice, iar barbatii sunt mai superficiali, femeile au mai multe principii, barbatii se ghideaza doar dupa cateva! de aceea in spatele unui barbat puternic se afla intotdeauna o femeie desteapta!