| anonim_4396 a întrebat:

Exista diferente notabile intre limba japoneza si chineza?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferenta este foarte mare, cele doua limbi nu sunt nici macar inrudite. e adevarat ca datorita relatiilor de secole sunt cuvinte imprumutate, mai ales din chineza in japoneze, dar asta nu le face asemanatoare.
Ca sa-ti dau un exemplu, asemanarea este precum cea dintre limba romana si limba turca. Folosim aceleasi litere, avem destule cuvinte imprumutate din turca, dar limbile sunt complet diferite, cu origine diferita si doi vorbitori ai acestor doua limbi nu se inteleg absolut deloc.

mlm
| mlm a răspuns:

Exista si inca destule.

| inna a răspuns:

Japoneza e mult mai usoara decat chineza, la un moment dat invatasem si cateva cuvinte in japoneza... draguta limba.

Shin
| Shin a răspuns:

Glumesti? Sunt doua limbi total diferite cu foarte putine similaritati. Ca o nota, cea mai vorbita limba de pe glob este "Mandarina"
sin.

| JayLeno a răspuns:

Nu au absolut nimic in comun happy

| kayura a răspuns:

Cand eram mica aveam impresia ca sunt la fel amandoua limbile insa sunt diferite ca toate celelalte. Difera si la pronuntie, si la scris, si la cuvinte.