| Malvina24 a întrebat:

Exista facultati la care se intra doar pe baza de dosar(media de la bacalaureat+media din liceu) fara a fi necesar acel examen care se da la majoritatea facultatilor? Am auzit ca sunt unele facultati la care nu e necesar un examen, este adevarat? La acele facultati se poate lua bursa? Daca de exemplu am o medie mare la bac si in liceu iau bursa? Va rog sa ma lamuriti! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| The Epic Fail Guy a răspuns:

Sunt facultati la care admiterea este cu dosar. Se ia in calcul media de la BAC si media celor 4 ani de liceu. Cu toate astea sunt anumite facultati de profil unde se poate cere o anumita medie din timpul liceului.

De ex. la facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice din Iasi (http://philosophy.uaic.ro) la unele specializari se cer mediile de la filosofie, logica sau alte obiecte de profil.

In legatura cu bursele.
Exista un numar de burse pentru fiecare specializare/facultate, acestea se acord in functie de media cu care intri la facultate, apoi media cu care termini fiecare semestru.

Exista si facultati la care se da examen unde sunt cazuri speciale (nu trebuie sa mai dai examenul respectiv) insa doar daca esti olimpic national pe profil.

Numai bine :)

3 răspunsuri:
| Zoki a răspuns:

Nu stiu insa, cred ca bursa se da pe baza mediei tale la facultate, asa am auzit

| Monyktza a răspuns:

Din cate stiu eu majoritatea facultatilor au admitere pe baza dosarului( media de la bac si media anilor de liceu) Cred ca orice facultate ofera burse elevilor care invata foarte bine. Trebuie sa ai note foarte mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spre exemplu la multe dintre facultatile din politehnica nu se mai da examen. Intri cu media de la bac si mediile anilor de la matematica si fizica/economie. Daca ai media peste 8. 5 ai bursa 3milioane (peste 9. 5 este 3mil jumate) si indiferent de medie, primesti si camin. Alte facultati nu cunosc fara examen.