| Vernusio a întrebat:

Exista scoli postliceale care te primesc fara bac si nu iti trebuie bacul deloc nici la inscriere, nici la absolvire? Dar la facultatile cu FR si ID iti trebuie bacul?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Intreaba-l pe Alin in mesaj privat, el s-a interesat vreo trei ani de chestia asta. Vezi ca e online.

| minrest a răspuns:

Dar ce pot sa-ti spun eu, ''postliceala'' inseamna ''dupa liceu'', adica dupa bac, iar facultatea reprezinta studii superioare, deci urmeaza celor medii, si presupun bac-ul.

| minrest a răspuns:

Ce rost are sa faci scoli foarte usoare? Cu cat sunt mai usoare, cu atat si diploma lor ''cantareste'' mai putin, pana ajunge sa aiba valoare negativa, sa arate angajatorului neseriozitate. Si atunci, de ce sa le mai faci?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu poti urma nici o scoala dupa liceu, daca nu ai diploma de bacalaureat.

| Mario1994 a răspuns:

Sunt scoli postliceale care te primesc fara bac la inscriere si sa faci cursuri dar cand termini la final, iti trebuie bac ca sa poti avea diploma si sa te poti angaja. Iti spun asta.