| nadinadan a întrebat:

Fata mea termina liceul in state si ar vrea sa vina la facultatea de medicina din Iasi, a fost numai in vacante in Romania si nu prea stie cum este viata de zi cu zi acolo, as dori sa-mi spuneti ce credeti, noi parintii ei sintem din Iasi si am facut facultatea in Iasi in anii 80 asa ca nu mai sintem la curent cu ceea ce este acum in facultati si cum este tineretul acolo, am dori mai multe sfaturi, multumim anticipat

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tineretul ca tineretul dar dascalii sunt sub orice critica : http://www.barfadeiasi.ro/......auda-iasi/
Articolul este din 2011, dar scandalul mitei in lumea universitara abia acum, in 2012, incepe "sa-nfloreasca"--- prima universitate luata in vizor de catre autoritati este Bioterra--- probabil urmeaza si altele.

Nu cunosc ratiunea pentru care va trimiteti copilul la studiu in Ro ---date fiind faptele relatate+ altele citite pe forumuri ale medicinistilor ieseni v-as sugera sa schimbati centrul universitar. Scoala medicala din Cluj sau cea din Bucuresti inca se bucura de o reputatie buna si inca "produc" buni specialisti. Ca un exemplu:fiica colegei mele de facultate a terminat stomatologia la Cluj dupa care, in mai putin de 2 ani a obtinut licenta in statul California.

| Anonim187 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine, as` ramane acolo daca tot am facut liceul nu as veni sa fac facultatea in ro.
daca faci o scara si notezi langa ea 1-10 o sa-ti dai seama ca mai mult invata la liceu acolo decat la facultate aici!