| ღMikyღ a întrebat:

Filologie-bilingv sau stiinte ale naturii? Am medie pentru ambele si am si examenul bilingv luat.
Sa va explic putin cum sta situatia:
-la stiinte trebuie sa ma pregatesc la fizica si chimie, pentru ca nu ma descurc
- m-as face medic
la filo:
-iubesc romana si limbile straine
-nu am nevoie de meditatii

Ma incanta ambele pentru ca pot ajunge buna si la fizica si chimie cu ajutorul meditatiilor si daca pana la urma ma decid sa merg pe drumul medicinei imi va fi usor. Si filologia imi place, pentru ca ma simt in "habitatul" meu natural. Dar dupa aceea daca vreau sa fac ceva legat de real am nevoie iar de meditatii. Nu stiu inca drumul pe care vreau sa merg mai departe si cred ca daca m-as duce pe stiinte as fi un elev slab...macar pana cand as fi mai priceputa la chimie&fizica.
Nu stiu ce sa fac..chiar nu stiu. Voi ce ati face in situatia mea? Sau cei care sunt deja la liceu imi pot da cateva ponturi pentru cum sa aleg profilul care mi se potriveste cel mai bine. Multumesc pentru atentie! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| AleexisViol3t a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa faci ceea ce te atrage. Daca tu vrei sa devii medic, cred ca trebuie sa mergi pe stiinte. Nu iti fa griji de materii. Intr-adevar sunt grele dar cu putin efort si vointa vei reusi! Mult succes!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din ce spui tinzi spre filo. Du-te la filo, daca esti 100% hotarat/a pentru medicina mai tarziu, te poti muta la stiinte.

| Alexuta921 a răspuns:

Mie una mi-au placut foarte mult stiintele ale naturii, din ce ai scris tu mai sus mi se pare ca te atrage romana mai mult. Opteaza pentru filologie.