| AuRevoirSimone a întrebat:

Funda! As dori niste informatii despre sursele de inspiratie ale lui Lucian Blaga in opera sa (dramaturgie). Multumesc!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

În dramele sale Blaga prelucrează mituri străvechi pe care le regândeşte, le reinterpretează, investindu-le cu sensuri filozofice. Aceste mituri străvechi sunt tratate în manieră modernă, expresionistă. Tot de estetica expresionistă ţine interesul pentru mitic, ancestral, arhaic dezlănţuirea forţelor oarbe ale naturii, eul supratensionat. Expresionismul lui Blaga este temperat de inspiraţia folclorică. De ex. in piesa "Mesterul Manole", Blaga a prelucrat mitul creatorului. Pornind de la elementele mitului popular, Blaga realizează o dramă modernă pe tema condiţiei creatorului de artă.

| brandusa_6214 a răspuns:

Trebuie sa intalegi din ce curent literar este ca sa poti sa decizi aceste inspiratii ale sale. Curentul literar destainuie lumea din perioada aceea, cu gandirea si cu valorile sale.