| Lavinia_8712 a întrebat:

Funda. Care sunt cuvintele din vocabularul fundamental din urm. text : " Limba romana este limba latina vorbita in mod neintrerupt in partea orientala al Imperiului Roman, cuprinzand provinciile dunarene romanizate din momentul patrunderii limbii latine in aceste provincii si pana in zilele noastre. " Raspundeti doar daca stiti. Multumesc anticipat! happy

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este vorba despre cuvinte vechi si care se regasesc frecvent in exprimarea de toate zilele a unui vorbitor indiferent de nivelul lui de cultura.Din text poti extrage:limba,este,vorbita,partea, aceste, pana, zilele, noastre.

| Mihaies a răspuns:

Poţi să vezi aici care sunt criteriile în funcţie de care se disting cuvintele din vocabularul fundamental:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/organizarea_lexicului/0-47